Maaşınızı Artırma Yolları

Maaşınızı artırabilmenin bazı yolları mevcut ancak her tüyo herkese uymadığı için sizlere maaşınızı artırabileceğiniz bazı yöntemleri anlatan bir araştırma sunacağız yayınladığımız araştırma doğrudan alıntıdır. günümüz şartları göz önüne alındığında, maaşından memnun olan kişi sayısı yok denecek kadar az, sürekli daha fazlasını isteyen insan oğlu içinse maaş miktarı her zaman az gelir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Sektördeki trendleri takip edin

Work Life Design Group Başkanı Libby Pannwitt, “Uzmanlık alanınız ekonomik krizler karşısında savunmasızsa sadece alışık olduğunuz ya da kolay geldiği için o işe bağlanmayın” diyor. Pannwitt’e göre mastır yaparak hatta bir kursa giderek bile kendinizi uzun vadeli ve kalıcı becerilerle donatabilirsiniz. Global bir pozisyonda ya da projede çalışmak da CV’nizi parlatabilir.

Nitekim İK danışmanları global deneyiminin önemi konusunda birleşiyor. Silikon Vadisi’nde kariyer danışmanlığı yapan Marianne Adoradio’ya göre yerel pozisyonlar için mükemmel adaylar bulmak hiç zor değil. Ancak uluslar arası pozisyonlara uygun adaylar kolay bulunmuyor. Kişilerin kendi alanında fakat global unsurları olan projelerde çalışmasını tavsiye eden Adoradio, “Eğer bu fırsatı bulamıyorsanız patronunuza bu deneyimi nasıl elde edebileceğinizi danışabilirsiniz” diyor.

Maaş zammı yapılmıyorsa…

Çalışanlar genelde kariyerlerine hızlı maaş artışlarıyla başlar. Ancak bir süre sonra özellikle de yönetim kadrolarına geçilemediyse, maaşa yapılan zam oranlarının yetersizliği belirgin hale gelir. Kendinizi bu durumdan kurtarmak istiyorsanız şirket içindeki alternatif kariyer seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bazı şirketler yönetim kadrolarında olmayan fakat alanında oldukça uzmanlaşmış donanımlı kişiler için kariyer seçenekleri sunar. Eğer yöneticilikle ilgilenmiyorsanız bunlardan birinin peşine düşebilirsiniz. Ancak problem, uzmanlık alanınızın talep edilmemesinden kaynaklanıyorsa başka bir alana geçmenin zamanı gelmiş demektir.

Kendinizi pazarlayın

Leading Change Consulting şirketinin Başkanı Steve Levin, “Başarılı insanlar, kendini sadece çalıştıkları şirkete değil, sektördeki herhangi bir şirkete değer katmak üzere de geliştirir” diyor. Şirket organizasyonlarındaki değişikliklerde size hareket kabiliyeti kazandıracak bir meziyet olan kendini pazarlama yetisi, şirketinizi değiştirmek istediğinizde de alternatif sayılarını artıracak unsurlardan.

Marka olmuş şirketlerle çalışın

İK uzmanları kişinin kendini pazarlayabilmesi için ismi marka olmuş şirketlerde çalışmasını öneriyor. İstihdam büroları da işe alım yaparken sektörün önde gelen şirketlerinde çalışmış adayları tercih ediyor. Sizin de CV’nizde böyle bir şirketin adının yer alması kariyerinizin uzun vadede ileri gitmesine yardımcı olacaktır.

İşinizden yeni bir yaratın

İş dünyasındaki pek çok isim belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra kariyerine danışman olarak devam etmeyi seçiyor. Bu tercih bir nevi emeklilik mesleği gibi gözükse de sizde kariyeriniz için ikinci bir alan arayışına girebilirsiniz. Böylelikle hem sektörde gündemde kalır hem de uzmanlık alanınızı uzun süre vitrinde tutarsınız. Kariyeriniz de bundan etkilenip başarı merdivenlerini tırmanacaktır.
Eğer bu şekilde edindiğiniz ikinci işiniz farklı bir alandaysa, edindiğiniz ek kazanç gelirlerinizi artırmakla kalmayıp sizi asıl sektörünüzdeki krizlerden de koruyacaktır.

Sadece paraya odaklanmayın

Maaş artışları ve terfiler karmaşık durumların üstesinden gelme yeteneğini ispat edenlere sağlanır. Nitekim uzmanlar da asıl odak noktanızın bu olması gerektiğinin altını çiziyor. Career Management Associates’in ortaklarından Leslie G. Griffen; “Başarı size parayı getirecek. Bir işte yeni beceriler edinmenin para kadar önemli olduğunu unutmayın” diyor. Griffen: “Öğrenme bitip gelişme durduğunda gitme vakti gelmiştir.”Sponsorlu Bağlantılar

"Maaşınızı Artırma Yolları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,