Lenfoma nedir, lenfoma nasıl anlaşılır

Lenfomanın nedenleri, lenfoma nüks eder mi? Lenf düğümlerinde çıkan ve lenfositlerden oluşan urların tümüne lenfoma denir. Onkolojik hastalıklar arasında yaşamın uzatılması ve daha kaliteli yaşam sağlanması ve hastaların kurtarılmaları açısından daha fazla başarı elde edilmiş bir hastalıktır. Lenf sisteminden köken alan habis bir hastalıktır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Lenfoma Nasıl Anlaşılır

Lenfoma hastalarına biyopsi yapılır. Yani büyüyen lenf bezinin tümünün çıkartılması veya bir kısmının alınması ilk uygulanan işlemdir. Elde edilen dokular patolog tarafından çeşitli işlemlere tabi tutulduktan sonra mikroskop altında inceleme yapılır. Yine patolog bu hastalığın hangi tip olduğunu söyler ve buna göre tedavi uygulanır. Doktor bu sonuçlara göre hareket eder.

Nasıl Yapılır

Bu hastalıkta tedavi hastalığa özgü uygulanır. Bulunduğu bölgeden tutunda türüne göre pek çok etkene bağlıdır. Hastalığın evresine, hücre tipine, hastanın yaşına, hastanın tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağına ve lenfoma tipinin hızlı yada yavaş seyirli oluşuna göre doktor tedavi yöntemi belirler. İlaçlarda buna göre belirlenir. Hodgkin dışı lenfomanın tedavisi ilaçlarla (kemoterapi), ışın tedavisiyle (radyoterapi) veya ikisi birlikte olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastadan kök hücre toplanarak yüksek doz kemoterapi sonrası bu kök hücreleri tekrar hastaya verme işlemi (yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu), biyolojik ilaçlarlai ve cerrahi olarak da tedavi edilebilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Lenfoma nedir, lenfoma nasıl anlaşılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,