Leke Çıkarma Yöntemleri Nelerdir

Bu makalemizde hangi lekenin nasıl çıkartılacağından bahsedeceğiz. Bazı inatçı lekeler yalnızca yıkama ile çıkmamaktadır. Ancak her türlü lekeyi çıkartabilmek için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak yağ lekesi, mürekkep lekesi, pas lekesi, küf lekesi, zift lekesi ve yağlı boya lekelerini nasıl çıkartabileceğinizi adım adım anlattık. İşte leke çıkartma yöntemleri
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Yağ Lekesi: Yağ lekesi için kurumadan önce tuz dökerek yağın iyice emdirmelisiniz. Bunun dışında yeni oluşan bir yağ lekesini çıkarmak için pudra kullanabilirsiniz. Pudrayı yağ lekesinin üzerine döküp belli bir süre beklettikten sonra sıcak sabunlu suyla iyice yıkamanız gerekiyor. Yağı çözmeniz gerekiyor.

Mürekkep Lekesi: Pamuklu yünlü, ipek ya da keten kumaşlardaki mürekkep lekelerini çıkarmak için önce soğuk suda yıkadıktan sonra ılık suda sabunla yıkayın. ardından süt ve limon tuzu ile yıkayın ve durulayın. beyaz kumaşlardaki mürekkep lekelerini ise limon suyuyla çıkarabilirsiniz. eğer mürekkep lekesi halınızda ise bir miktar süt ve mısır nişastasını karıştırıp lekenin üzerine sürün. kuruduktan sonra da sabunlu ılık suyla iyice silin.

Pas Lekesi: Bir limonu ikiye bölüp limonu tuza batırın ve lekeyi bununla ovmalısınız. Peşinden sıcak suda yıkamalısınız. Madeni eşyalardaki pas lekesini çıkarmak için ise domates suyu ya da soğan kullanabilirsiniz.

Küf Lekesi: Küf lekesini çıkarmak için çamaşırı amonyaklı suyla yıkadıktan sonra limon suyu ve tuzla iyice ısıtmalısınız. Daha sonra güneşte veya sıcak bir yerde kurutmalısnız.

Zift Lekesi: zift lekesinin üzerine vazelin sürüp 1 saat bu şekilde beklemelisiniz. Daha sonra lekeyi karbon tetraklorid ile silmelisiniz.

Yağlı Boya: Lekenin üzerine bolca pudra döküp ardından asetonla silmelisiniz. Soğuk suyla duruladıktan sonra üzerine amonyak sürerek 10 dk. kadar bekleyin daha sonra aynı işlemi tekrarlayınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Leke Çıkarma Yöntemleri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,