LED Nedir Kullanım Alanları Nelerdir

, nasıl bağlanır, nasıl çalışır, ne amaçla kullanılır, ? İlk önce konuya LED’in açılımını yapmakla başlayalım. LED İngilizce Light Emitting Diode kelimesinin kısaltılmasıdır. Türkçedeki alamı ise Işık Yayan Diyot anlamına gelir. Diyot ise tek yönlü akım geçiren devre elamanıdır. LED elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır. LED ışığı normal ampul ve floresana göre çok daha farklıdır. Bunun nedeni LED’lerin ortama yaydığı ışığın frekansı, spektrumun görünür ışık bölgesine denk düşmesidir. Bununla birlikte gözle görülemeyen frekansta ışık yayan kızılötesi (infrared,IR) veya morötesi (ultraviole,UV) LED’ler de piyasada bulunmaktadır. Bun lar daha iletişim ve veri taşınması alanlarında kullanılmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


’in gerçek anlamda ışık yayma mekanizmasının anlaşılabilmesi için kuantum fiziği, kimya, elektronik ve optik alanlarında bilgiye ihtiyacınız var. ’in en önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan çipidir. çipi noktasal bir ışık kaynağıdır ve kılıf içine yerleştirilmiş yansıtıcı eleman sayesinde ışığın belirli bir yöne doğru yayılması sağlanır. Şeffaf kılıflı bir ’e dikkatli bakılırsa çipi gözle görülebilir.

Günümüzde LED elektronik pek çok cihazda kullanılmaktadır. Kumandalar, televizyon, radyo, bilgisayar, uydu alıcıları gibi pek çok alanda kullanılan LED’ler tasarruflu olduğu için tercih edilmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"LED Nedir Kullanım Alanları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,