Küresel Isınma Nedir Türkiye’deki Etkileri

sözcüğünü giderek daha çok duymaktayız. ile ilgili haberler her geçen gün artmasına rağmen insanlar bu duruma kayıtsız kalmaktadırlar. , atmosfere salınan sera gazlarının(CO2, CH4, H2O, …) artması sonucu atmosferin sıcaklığının normal değerlerin üzerine çıkmasıdır. Dünyada Sanayi İnkılabı ile başlayan ve II. Dünya Savaşından sonra da hızla artan enerji ihtiyacı bir takım tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Fosil yakıtlar dediğimiz kömür, petrol ve doğalgaz dünyanın enerji ihtiyacının %75′ini karşılar durumdadır. Bu yakıtlar barındırdıkları karbon ve hidrojen nedeniyle atmosfere yoğun miktarda karbondioksit salınmasına neden olmaktadır. Bugün fosil yakıtların çevre ve insan sağlığı açısından yarattığı olumsuzluklar her geçen gün katlanarak artıyor. Fosil yakıtlar yakıldığında altı sera gazının açığa çıkmasına neden oluyor. Bunlardan en belirleyici olanları karbondioksit(CO2) ve metan(CH4). Diğerleri ise kükürt, partikül madde, azotoksit, kurum ve kül…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Küresel ısınmaya sebep olan gazlar içinde en başta gelen karbondioksitin 1958′den itibaren %9 oranında artması dünyanın iklim dengesini bozmuştur. Havayı kirleten karbondioksit ve diğer gazların yağışlar yoluyla yeryüzüne inmesi ciddi derecede su ve toprak kirliliğine de sebep olmaktadır ayrıca küresel ısınmada etkili olan gazlardan “kloroflourkarbonlar”, buzdolabı, klima, sprey ve plastik sanayinde kullanılmaktadır.

Küresel ısınmanın etkisinin 21. Yy. da yani içinde bulunduğumuz şu yüzyılda yoğun olarak hissedileceği bilinmektedir. iklimlerde değişim, kuraklık ve su ihtiyacının artması, bazı bölgelerin çölleşeceği, yağışların dengesizleşeceği ve dünya nüfusunun susuzlukla mücadele etmek zorunda kalacağı düşünülmektedir. 2050 yılına kadar ise bitki ve hayvan türlerinin bir bölümünün yok olacağı ve bu durumun da doğal dengeyi bozacağı öne sürülmektedir.

nedeniyle 2070 yılından itibaren Türkiye genelinde sıcaklıkların 6 derece yükseleceği tahmin ediliyor Karadeniz Bölgesi’nde yağışların %20 oranında artmasına karşılık güneyde %30 azalacak enerji üretiminde çok önemli bir yere sahip olan Fırat ve Dicle nehirlerinin havzalarında yağışlar azalacak ayrıca ülkemizdeki bir çok canlı türü de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Orta Anadolu tamamen çöle dönüşecek ve sadece sahil çevrelerinde yaşam devam edebilecek.

Küresel ısınma kaçınılmaz bir sondur. Böyle devam ederse hızı da artmaktadır. Küresel ısınmanın önlenmesi için bazı tedbirler şunlardır: Ağaç dikilmek, Enerji kullanımına dikkat etmeli, enerji tasarrufuna önem verilmelidir. Teknolojik aletler dünyaya zarar vermeyecek şekilde yenilenmelidir. Olabildiğince geri dönüştürülebilir maddeler kullanılmalı. Yeni teknolojik aletler dünyaya zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Doğal ortamı bozmayacak şekilde, köy benzeri şehirler kurulmalıdır. Sanayi, dünyaya zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Düşük enerji tüketen aletler kullanılmalıdır. İsraf yapılmamalıdır (su, elektrik vb.). Çevre temizliğine dikkat edilmelidir.Sponsorlu Bağlantılar

"Küresel Isınma Nedir Türkiye’deki Etkileri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,