Kurban Etinden Kavurma Nasıl Yapılır

Kendi yağıyla pişirilip kavrulduktan sonra yenen veya dondurulup saklanan pişmiş olan et yemeğine denir. Sofra kültürümüzde önemli bir yeri olan ülkemizde oldukça yaygın bir durumda, özellikle kurban bayramlarında kurban kesilmesiyle bereketlenen sofralarımız ve çevremizdeki insanlara ikram etmek için en ideal yemek olan kavurmayı doğru bir şekilde pişirmek ve lezzetini tutturmakta oldukça önemli. pişirmek için doğru malzemeleri bir araya getirmek ve kişi sayısına göre miktarı belirlemek size kalıyor. Biz belli ölçülerden çok göz kararı bir kurbandan nasıl iyi bir yapılır sırası ile anlatacağız.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Malzemeleri:

Kurbanın but kısmından yapılan kavurma daha lezzetli olur.

Etlerinizi kuşbaşı büyüklüğünde doğrayınız.

Kavrulacak olan ete bir miktar kuyruk yağı ekleyiniz. Burada miktarı belirlemek size kalıyor. Ancak tavsiyemiz kilo başına yaklaşık 100gr’dan fazla olmaması.

İsteğinize göre tuz ve baharat çeşitleri karabiber ve kekik en çok tercih edilenler.

Kavurmanın yapılışı:

Küçük küçük doğradığımız kuyruk yağını kavurmayı yapacağımız tencerenin içinde yağ kızarıp eriyene kadar kavurunuz. Bu işlemin hemen arkasından, kuşbaşı doğranmış etleri içine ilave ediniz. Kısık ateşte ve içine hiç su koymadan, yaklaşık 1 saat kadar, eti kendi suyuyla ve suyunu çekene kadar pişiriniz. Pişme işi sırasında, tencerenin içindeki etleri zedelemeden ve tahta bir kaşık yardımıyla ara sıra karıştırmayı unutmayınız.. Bu işlem yağla etin kaynaşmasını sağlayacaktır. Etin pişip pişmediğini ara sıra kontrol edersiniz. Etin piştiğinden emin olduğunuzda, arzuya göre tuzu ve baharatı ilave ediniz. Ve mutlaka sıcak olarak servis yapınız. Yanına pirinç pilavı ve içecek olarak da ayran çok yakışacaktır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kurban Etinden Kavurma Nasıl Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,