Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Taban Puanları

Eski eserlerin durumlarını bilimsel olarak saptamak, tedavi yöntemlerinin belirlenmesi, geliştirilmesi ve bunların Arkeoloji ve Sanat Tarihi bilgisine dayandırılması esaslarına göre eğitim veren bölüm, metaller, cam, toprak ürünü eserler, taş eserler, duvar resimleri, mozaikler gibi inorganik eserler ile, organik eserler olan ahşap, kağıt, kemik, tekstil ve benzeri kültür varlıklarının konservasyon ve restorasyonu yapabilecek uzmanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler Endüstrinin gelişmesi, her gün biraz daha artan çevre kirliliği ile birlikte birçok olumsuz gelişme, eski eserlerin hızlı biçimde bozulmalarına ve ortadan kalkmalarına neden olmaktadır. Bu durum, bütün dünyada kültür mirasına sahip çıkma bilincinin güçlenmesini ve bu mirasın kurtarılma yollarının araştırılmasını başlatmıştır. Bu durum eski eserlerle ilgilenen pek çok kamu ve özel kuruluşun bu alanda çalışabilecek uzmanlara olan ihtiyacını daha da arttırmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı olarak, Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları, özel müzeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde çalışırlar. Ayrıca sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler.

için tercih yapacak üniversite adayları için aşağıdaki tabloda Üniversitelere göre bölümlerin taban puanları ve kontenjanları yer almaktadır. taban puanı geçmiş yıllarda üniversitelerin yerleştirme puanlarına göre elde edilmiştir. için kontenjan ve tavan puanları da YGS ve LYS sınavlarına göre elde edilmiştir ve aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Taban ve Tavan Puanları

Üniversite Adı Fakülte Y.O. Bölüm Puan Türü Kon Taban Tavan
BATMAN Ü. Fen-Edebiyat F. Kültür Varlıklarını
Koruma ve Onarım
TM-1 47 273,692 346,084
BATMAN Ü. Fen-Edebiyat F. Kültür Varlıklarını Koruma
ve Onarım (İÖ)
TM-1 47 256,849 405,331

 

 Sponsorlu Bağlantılar

"Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Taban Puanları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,