Kredi puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi, ödünç alınan veya verilen mal yada para anlamına gelir. Günümüzde krediler bankalardan alınmaktadır ve banklarda maksimum çekebileceğiniz kredi miktarını hesaplamak için kendilerince yöntemler geliştirmişlerdir. Bunu görebilmek için eskiden bankaya başvuruda bulunuyorduk ancak artık Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kişilerin kredi notunu ve risk raporunu internetten üye olan herkesin görebileceği şekilde bir internet sitesi kurdu. KKB’nin kurduğu sitede kredi notunuzun yanı sıra Türkiye ortalaması ile karşılaştırmalı olarak analizlerde alabiliyorsunuz. Buradaki notunuza göre artık bankalar size faiz uygulayacak, buradan bankaların sizlere olan bakış açısını görebilirsiniz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Findeks Kredi Notu; Türk bankacılık sektöründe kullanılan en yaygın ve saygın risk derecelendirme notudur. Finansal performansı ifade eden bu model, kişinin bankacılık sektöründeki kredibilitesinin resmi niteliğindedir.

Risk Raporu; halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerinize ilişkin ödeme geçmişinizi gösteren rapordur.

Findeks Kredi Notumu nasıl yükseltebilirim: Kredi, kredi kartı ve mevcut hesaplarınızdaki ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olması genel olarak notunuzu olumlu etkileyen unsurlardır.

Kredi Notunuzun Hesaplanmasında Kullanılan Bileşenler

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları: %30

Bireysel kredi taksitlerinin ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notu’nu yükselten bir unsurdur. Ödemelerin son ödeme tarihinden geç yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

Mevcut Hesap Ve Borç Durumu: %25

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

Yeni Kredi Arayışı: %20

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunuzu etkileme oranı görece olarak düşüktür.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15

Kredi kullanan ve olumlu ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

Diğer: %10

Bütün kredi bilgilerinizi öğrenebilmek için www.findeks.com adresine girip üye olmanız gerekiyorSponsorlu Bağlantılar

"Kredi puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır?" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,