Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır

Kredi katı aidatı geri alma, kredi kartı aidatını nasıl geri alabilirim? Bankaların müşterilerinden aldığı kredi kartı aidatını geri alabilirsiniz. Vatandaşların Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Başbakanlık BİMER sistemine şikayet yaparak alabileceklerini düşündükleri kredi kartı aidatı ile kredi dosya masrafları için bir açıklamada bulundu. Yani devletin resmi bir organı vatandaşlara bu paraları nasıl alabileceklerini anlattı. Devlet kurumları ile bankalar arasında adeta bir savaş sürmektedir. Devlet kurumları vatandaşlara iyi görünmek için bu tip açıklamalarda bulunuyor ancak bankalar ise direniyor. Vatandaşlar bankalara sorduğunda ise farkı cevaplar alabiliyorlar.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle yapmanız gerekenler burada okuduklarınızı harfiyen uygulamaktır. Eğer bankanıza sorarsanız buradaki yetkililer sizi alamayacağınız hususunda ikna ederler.

Sizden alınan ücretlerin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili hükümlerine dayanarak yapacağınız başvurularda şu yolları izlemeniz gerekiyor.

Kredi Kartı Aidatını Geri Alabilmek için Ne Yapmalı

Öncelikle kredi kartını düzenleyen veya kredi veren bankaya başvuruda bulunmanız gerekiyor yani bir dilekçe vermeniz gerekiyor.

Başvuru yapılan banka tarafından bu talebe olumsuz cevap verilmesi veya hiç cevap verilmemesi durumunda ise ikamet edilen yerdeki veya söz konusu hizmeti sağlayan bankanın bulunduğu yerdeki, illerde Ticaret İl Müdürlüğü, İlçelerde ise Kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren tüketici sorunları hakem heyetlerine mevcut belgeler ile birlikte başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Değeri 1.191,52 TL’ye kadar olman uyuşmazlıklar için tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru yapılması zaten zorunludur. Bu değere kadar olan uyuşmazlıklarda verilecek kararlar bağlayıcı olup, İcra İflas Kanunun ilamların yerine getirilmesine dair hükümlerine göre yerine getirilir. Bu değer ve üzerindeki uyuşmazlıklara ilişkin verilen kararlar ise delil niteliği taşımaktadır. Yerine getirilmemesi halinde tüketici mahkemelerine veya bu sıfatla görev yapan asliye hukuk mahkemelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Tüketici sorunları hakem heyetleri kendilerine yapılan başvuruları her sözleşme için ayrı ayrı inceleyerek mevcut duruma göre bir karar verilir.

Hakem heyetlerinin verdiği bu kararlara karşı taraflar kararın tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde tüketici mahkemelerine itiraz edebilmektedirler.

Hakem heyetlerince; kesilen bu bedellerin iade edilmesi yönünde bağlayıcı karar alması durumunda söz konusu kararın tebliğinden itibaren yerine getirilmemesi halinde yine Adliyelerde bulunan icra müdürlüklerine başvuruda bulunularak bu kararın yerine getirilmesinin talep edilmesi gerekecektir.”Sponsorlu Bağlantılar

"Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,