Kramp Nedir Kısaca

, kramp neden girer, kramp girince ne yapılır? Krampın tıp dilindeki ismi kasınçtır. Kramp girmesi ise kasılmaktır. Kramp kaslarda görülen bir problemdir kaslar bilindiği gibi eklemleri hareket ettiren yapılardır ve bu yapılar bizim isteğimize göre çalışır örneğin kolunuzu çekerken ön kasları kullanırken kolumuzu açarken arka kasları kullanırız. Bazen kaslarda bizim isteğimiz dışında ani kasılmalar olur ve bunlar şiddetli bir ağrı ile birlikte gerçekleşir işte biz bunlara Kramp diyoruz. Krampların süresi birkaç saniye sürdüğü gibi birkaç dakikada sürebilir. Özellikle gece giren kramplar çekilmez hale gelir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudunuzu susuz bırakmamaya çalışın, fiziki çalışmalardan önce ve sonra açılma egzersizleri mutlaka yapın ve en önemlisi kaslarınızı çok fazla yormamaya çalışın.

Kramp Girmesinin Nedenleri Nelerdir

Kramp girmesinin nedenlerinin başında aslında kas yorgunluğu gelir. Çoğu zaman maç yapan kişilerde yani sporcularda görülür. Bazen otururken dahi kramp girebilir. Eğer kötü bir pozisyonda oturuyorsanız beli kaslarımız aynı pozisyonda uzun süre kalıyorsa gene kas yorgunluğu görülür. Kas yorgunluğu yaz aylarında daha sık görülür. Çünkü yaz aylarında daha sık terleriz. Aşırı su ve mineral kayıp ederiz ve bunlara bağlı olarak kramplar görülür.

Birtakım sistematik hastalıklara bağlı olarak ta kramplar görülür. Şeker hastalığı guatr hastalığı böbrek hastalıkları kalp damar hastalıkları varis olanlarda kramplar görülür. Hamilelerde özellikle son aylarda rahatsız edici kramplar görülür. Eğer vücudumuzda kalsiyum potasyum magnezyum eksikliği varsa bu durumlarda çok fazla kramp görülür. Kullandığımız ilaçlar da kramp oluşumunu tetiklemektedir örneğin şeker hastalıklarında kullanılan ilaçlar kabızlık gastrit ilaçları mutlaka kontrol edip kramp nedeni midir diye kontrol etmeliyiz gerekiyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Kramp Tedavi Nasıl Yapılır

Kramp meydana geldiğinde etkilenen adaleyi germeye çalışın. Yumuşak bir tavırla düzeltin. Çünkü kasılan adaleyi germek genellikle derhal rahatlamayı sağlayacaktır.

Etkilenen kasa kompres ve masaj yapmayı deneyin. Sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres koymak da rahatlatabilir.

Soğuk kompres de adale spazmını azaltabilir veya gergin bir adaleyi gevşetebilir. Bazen, kramp giren adalelerin karşısındaki adaleleri istemli olarak kasmak ağrının şiddetini azaltabilir. Örneğin, eğer bacağınıza kramp girdiyse ayağınızın ucunu dizinize doğru büküp ağrı azalana kadar orada tutun.Sponsorlu Bağlantılar

"Kramp Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,