Kopyalanmış Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır

İnternetteki ucuz telefonların sebebi, İnternetteki telefonlar neden ucuz, klonlanmış telefon ne demek? Kaçak yollarla yurt dışından getirilen cep telefonları başta olmak üzere ve çalıntı cep telefonlarının IMEI numarasını değiştirerek internet üzerinden satan dolandırıcılara dikkat etmelisiniz. Bazı satıcılar bu konuda dürüst davranıyor yani telefonun imei kayıtlı olduğunu söylüyorlar. Burada kullanıcı bunun ne anlama geldiğini bilmediği için aldanmış oluyor. İmei kayıtlı bir cep telefonu sistemde daha önceden sisteme kaydolmuş eski bir cep telefonunun imei klonlanarak yeni telefona kaydedilmesi anlamına geliyor. Böylece devlete vergi ödenmediği için telefon ucuza mal edilmiş oluyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

IMEI Numarası Klonlanmış Telefonlar

Özellikle internet başta olmak üzere cep telefonu satın alan kullanıcılar klonlanmış telefonlar satın almaktadırlar. İnternet’ten ucuz telefon satın alan tüketicilere belli bir süre sonra Telefonunuzun IMEI numarası klonlanmıştır mesajı gelmektedir. Bu tür cep telefonları 30 gün içinde ilgili birimler tarafından kilitlenir. Klonlanmış telefonu kullanıma açılanların şikayetleri ise bununla sınırlı kalmıyor. Çünkü IMEI numarası klonlanmış olan cep telefonu sadece tek bir GSM hattı ile çalışıyor. Telefonunuzun IMEI numarasını *#06# yaparak öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu numarayı kutusunun üzerindeki numara ile karşılaştırın birbirini tutmuyorsa IMEI kayıtlı anlamına geliyordur.

IMEI Kayıtlı Cep Telefonları Kaçak veya Çalıntı

Genelde IMEI kayıtlı İnternetten ucuz cep telefonu satın alanlar telefonlarına gelen “IMEI numarası klonlanmıştır. Cihaz 30 gün içerisinde kapatılacaktır. Satın aldığınız yere başvurunuz” mesajı ile karşılaşıyorlar. Bu mesajı aldıktan sonra satıcılarına geri dönen müşteriler büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Özellikle internetten alışveriş yapanlar mağdur oluyorlar. IMEI numaraları iki nedenden dolayı klonlanmaktadır. Cep telefonları, kanun gereği Türkiye operatörlerinde IMEI kayıtları olmadığı takdirde kullanılamamaktadır. Kaçak yollarla toplu olarak getirilen telefonlar için bu yöntem uygulanamamakta. Kaçak telefonların IMEI noları, ülkemizde kayıtlı bulunan başka bir IMEI ile değiştirilerek kullanıma açılabilmektedir. Diğer bir neden ise çalıntı cep telefonları. Takibe takılmak istemeyen dolandırıcılar da telefonun IMEI sini kayıtlı bir IMEI ile değiştirmekte ve takibi atlatmaktadırlar.Sponsorlu Bağlantılar

"Kopyalanmış Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,