Konut Kredisi Alırken Zarar Etmemek için Dikkat

Son zamanlarda bankaların artan verme yarışı giderek hız kazandı ve miktarlar ve oranlar devamlı olarak değişiklik göstermektedir. Kişilerim bankalarla olan münasebetine göre de çeşitli değişiklikler gösteren kredilerde oklar her zaman bankaları gösterir. Kendilerine göre o kadar esnek maddeler koyarlar ki bankalar hiçbir koşulda karlarından taviz vermezler. Koşulların değişikliğine göre bir maddeyi devreye sokarlar ve sizden daha yüksek ücretler almaya başlarlar. İşte bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yıllık masraflar, komisyon masrafları gibi kelime oyunları ile pek çok ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. İşte alırken zarar etmemeniz için bazı öneriler:
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Satın alacağınız konutu bulmadan banka başvurusu için zaman harcamayın; fiyatlar haftalık olarak güncellendiği için ilerlemeye hazır olduğunuz gün itibariyle size en uygun bankayı belirlemek daha avantajlıdır.

Düzenli çalıştığınız bankanın önerileriyle yetinmeyin – fiyat teklifleri bankadan bankaya büyük farklılık gösterir

Kredide sadece faiz oranına değil, ödenen komisyon, masrafları ve sigortaları da içeren yıllık maliyet oranına dikkat edin.

Banka T.C. Kimlik numaranızı kullanarak geçmiş kredi ve borç ödemelerinizi araştırır. T.C. Kimlik numaranızı çok sayıda bankaya ayrı ayrı vermek çok sayıda bağımsız kredi talebinin oluşmasına ve dolayısıyla bankaların gözünde kredi skorunuzun düşmesine sebep olabilir.

Uzun vadeli kredi her zaman en uygun çözüm değildir; uzayan vade aylık taksiti düşürür ama faiz yükünü ve toplam maliyeti yükseltir. Taksiti bütçenize uygun bir seviyeye çekerken toplam faiz tutarını minimumda tutan en uygun vadeyi belirleyin.

Kredi hesabında konutun satın alım değeri değil, bağımsız değerleme şirketlerince tesbit edilecek ekspertiz değeri kullanılır. Ekspertiz raporunu bankadan isteyip inceleyebilirsiniz

Konut kredilerinde sadece DASK (deprem) ve konut sigortaları zorunludur. Bankanın talep edebileceği hayat veya ferdi kaza sigortaları zorunlu değildir, ancak ileride başınıza birşey gelirse ailenizi kredi yükünden korur.

Kredi değerlendirmesinde düzenli gelirinizin belgeleyebildiğiniz kısmı baz alınır; hesaplanan taksitin belgelenen geliriniz içindeki payı %50’den küçük olmalıdır.

İleride beklediğiniz ek prim veya dönemsel gelirlerinize bağlı olarak ara ödemeler planlıyorsanız bunları en baştan bankaya belirtin ve hesaba katılmasını sağlayın. Daha sonra yapılacak ek ödeme ve değişiklikler anaparanız üzerinden %2 cezaya tabi olabilir.

Kredi sözleşmesini imzalamadan en az 1 gün önce bankanın size “Sözleşme Öncesi Bilgi Formu” sunması gerekir. Kanunen en az 1 gün inceleme hakkınız olan bu formda kredi ile ilgili tüm şartlar ve masraflar belirtilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Konut Kredisi Alırken Zarar Etmemek için Dikkat" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,