Konfederasyon Nedir Kısaca

nedir, ne demek, nasıl kurulur, nedir anlamı? kelimesinin tanımı şu şekildedir: Birden fazla ülkenin genellikle dış işleri ve savunma alanlarında federasyona göre biraz daha ılımlı bir bağımlılık içinde ortak politika ve yönetim izleyip diğer alanlarda ise bölgesel yönetimlerinde serbest bulundukları devletler topluluğudur veya çeşitli ortaklıkların, daha çok sendikaların kümeleşmesi olarak tanımlanır. Federasyon ise savunma ve dış politika alanında dayanışma amacıyla birden fazla devletin bir birlik devleti içinde birleşmesi yada aynı alandaki çeşitli kuruluşları bir arada toplayan dayanışma birliği olarak tanımlanır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

, bağımsız kurum ve kuruluşlar tarafından egemenliklerini muhafaza etmek amacı ile ortak ve sınırlı menfaatlerini sağlamak amacı ile belli şartlara bağlı olarak antlaşma ile kurulan topluluklara denmektedir. Konfederasyonda, kurum ve kuruluşlar sadece belli ve sınırlı amaçlar için birleşmiştir. Konfederasyonu meydana getiren konfedere kurum ve kuruluşlar vasıfları, halinde de devam eder. Burada amaç ortak olan menfaatleri bir arada gerçekleştirebilmektir.

Konfederasyona dahil olan kurum veya kuruluş eğer devlet ise bu devlet diğer devletlerle her türlü diplomatik ilişkide bulunma hakkına sahiptir. Konfederasyondaki devletler, konfederasyona dahil devletleri hiçbir taahhüt altına sokmaksızın başka devletlerle savaşa giriştikleri gibi, aynı konfederasyonda üye olan bir devlet ile savaş yaptığı zaman, bu milletlerarası hukuk bakımından bir iç savaş sayılmamaktadır.

Konfederasyon devlet topluluğuna örnek verecek olursak Bağımsız Devletler Topluluğu ve İngiliz Milletler Topluluğu’nu örnek gösterebiliriz.Sponsorlu Bağlantılar

"Konfederasyon Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,