Kolonoskopi Nedir? Öncesi, Sonrası ve Hazırlık

Kolonoskopi öncesi, diyeti ve hazırlık nasıl yapılır? Kolonoskopi, Gastroenteroloji ve Endoskopi Ünitesi tarafından yapılır. Peki nedir? Kolonoskopi, kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmının incelenmesine olanak sağlayan bir görüntülenme yöntemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kolonoskopi Neden Gereklidir?

Kolonoskopi kalın bağırsak hastalarının teşhis ve tedavisinde kullanılmakta olan en güvenilir yöntemdir:
– İzah edilmeyen karın ağrısı veya kilo kaybı,
– Uzun süreli ishal veya kabızlık,
– Tedaviye yanıt vermeyen kansızlık,
– Dışkıda kan görülmesi
– Bağırsak polip’lerinin (etsi çıkıntılarının) erken teşhis ve tedavisi amacıyla yapılmaktadır.

Kolonoskopi-detay

Bağırsak Polipleri Neden Önemlidir?

– Kalın bağırsak kanserleri en sık karşılaşılan kanser türlerinden biridir.
– Kalın bağırsak kanserlerinin tümü polip adı verilen etsi çıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Ancak polipler kanserleşinceye kadar genellikle hiçbir şikayete neden olmazlar.
– Bağırsak poliplerinin erkenden teşhis edilerek Kolonoskopi yardımıyla çıkarılması kanser gelişmesini kesin olarak engellemektedir.
– Bu işlem, Kolonoskopi işlemi esnasında polipektomi adı verilen ağrısız kolonoskopik cerrahi bir yöntem ile yapılmaktadır.
– Günümüzde kalın bağırsak kanserinden korunmak amacıyla, herhangi bir şikayet olmasa bile, 50 yaşından itibaren 5 yılda bir Kolonoskopi ile polip varlığı açısından takip yapılması artık tüm dünyada kabul gören bir yöntemdir. Ailesinde kalın bağırsak kanseri olan bireylerde ise takip yaşının daha erken çekilmesi önerilmektedir.

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık Yapmam Gerekiyor Mu?

İyi bir inceleme için kalın bağırsağınızın tamamen temiz olması gerekmektedir. Bu amaçla yapmanız gereken hazırlık size detaylı bir şekilde anlatılır. Genelde Kolonoskopi yapılana kadar hiçbir şey YEMEYİN ve İÇMEYİN. Ortalama işlem öncesinde 6 saatlik bir açlık süresi gerekir. Tanesiz ve sulu gıdaların alınmasında fayda vardır. Kesinlikle HİÇBİR TANELİ GIDA ALINMAYACAKTIR. Çorbalar dahil olmak üzere tüm gıdalar SIVI ve TANESİZ OLMALIDIR. Haşlama et suyu, tavuk suyu ( sadece suyu!), Çay, neskafe, komposto suyu (tanesiz), Posasız meyve suları, ıhlamur gibi berrak sıvı gıdalar olmalıdır. İlaç tetkikten bir gün önce bir şişe veya ilacın yarısı saat 16 gibi ve ikinci şişe veya ilacın diğer yarısı saat 19 gibi içilmelidir. Hamile ve lohusaların bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorlarından izin almaları gerekir. İlacın herhangi bir meyve suyu (ELMA SUYU gibi ) ile birlikte alınması sizin açınızdan rahatlık sağlayacaktır. Vişne suyu veya nar suyu gibi kırmızı renkli içecekleri, tetkik sırasında kan görüntüsü verebileceklerinden, tercih edilmemelidir. Bu ilacın sizin sık miktarda büyük tuvaletinizi yapmanıza yol açacak bir müshil olduğunu unutmayınız. İlacın alımı sırasında bol miktarda sıvı ve vücut tuzlarını kaybedeceğinizden bu hazırlık sırasında özellikle su ve sulu tanesiz gıdaları normalden çok daha fazla miktarlarda yani 3 – 4 Litre gibi TANESİZ sıvı (günde 15 bardaktan fazla olacak şekilde) almanızda yarar vardır.

Sürekli Kullanmakta Olduğum İlaçlar Var, Ne Yapmalıyım?

Sürekli kullanmanız gereken çoğu ilacı (tansiyon ilaçları gibi) işlemden 3 saat önce az miktarda su ile beraber alabilirsiniz. Ancak;

Aspirin kullanıyorsanız işlemden en az 5 gün önce, romatizma ilaçları, demir veya vitamin ilaçları kullanıyorsanız 3 gün önce kesmelisiniz.

Şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullanıyorsanız veya kan sulandırıcı (Coumadin gibi) ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzu bu konuda uyarmalısınız.

Romatizmal kalp kapak hastalığı, geçirilmiş kalp zarı iltihabı (endokardit) veya kalp kapak değişimi ameliyatı geçirdiyseniz endeskopi öncesi koruyucu antibiyotik kullanmanız gerekeceğinden, bu konuda endoskopi hemşiresini bilgilendiriniz.

Kolonoskopi Esnasında Rahatsızlık Hissedecek miyim?

Endeoskopi ünitesinde tüm hastalara damar yolundan verilen ilaçlarla “Bilinçli Sedasyon” adı verilen özel bir anestezi uygulamaktadır. Bu yöntemde genel anestezide olduğu gibi tam bir bilinç kaybınız olmayacak, ancak oldukça rahatlamış ve uykulu bir hale gelerek işlemden rahatsız olmamanız sağlanır.

Ayrıca Kolonoskopi bittikten sonra kendinize geldiğinizde kullanılan ilaçların özel bir etkisi sayesinde işlemi genellikle hiç hatırlamayacaksınız. En önemlisi ise işlem esnasında ağrı, bulantı-kusma gibi yakınmalarınız olmayacaktır.

Kolonoskopi Bittikten Sonra Araba Kullanabilir miyim

Kesinlikle hayır. Kolonoskopi sırasında verilen ilaçlar uyku hali, baş dönmesi ve dikkat dağınıklığı yaratabileceğinden, işlemden sonra en az 8 saat boyunca araba kullanmamalı ve dikkat eve dönerken size yardımcı olabilecek bir yakınınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

Kolonoskopi İşlemi Nasıl Yapılacak

Kolonoskopi-nasil-yapilir

– Bu işlemi deneyimli bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılır.
– Doktorunuz, yapılacak olan işlem ve karşılaşılabilecek problemler konusunda sizi bilgilendirecek, ayrıntılı bir tıbbi sorgulamanızı yapacak ve sonrasında işlemin yapılmasına izin verdiğinizi gösteren bir onay formunu imzalamanız istenir.
– Endoskopi odasına alındıktan sonra özel bir hasta önlüğü ve tek kullanımlık şort giymeniz, varsa gözlük veya takma dişlerinizi çıkarmanız istenecektir. Çünkü işlem boyunca sol yanınıza yatar pozisyonda olacaksınız.
– Damar yoluyla sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilip siz iyice rahatladıktan sonra, doktorunuz Kolonoskopu anüs yolu ile kalın bağırsağa doğru ilerletecektir. İşlem esnasında verilen ilaçlar nedeniyle ağrı ve sıkıntı hissetmeyeceksiniz.
– işlem bağırsak temizliğinin durumuna, hastalığınıza ve bağırsak yapınıza bağlı olarak yaklaşık 15 dakika ile 1 saat arasında sürecektir.

Kolonoskopi Sonrasında Neler Yapılacak?

İşlem bittikten sonra, sakinleştirici ilaçların etkisi ortadan kalkıncaya kadar dinlenme odasında yaklaşık yarım saat kadar hemşire gözetiminde kalacaksınız. Kendinize geldikten sonra Kolonoskopi konusunda doktorunuz tarafından detaylı olarak bilgi edinirsiniz. Çekilen görüntüler size gösterilir ve ön bilgi verilir. Kesin bilgi sizi daha sonra verilecektir.

Kolonoskopi inceleme esnasında verilen sakinleştirici ilaçların yan etikleri, bağırsaklarda kanama ve delinme gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ancak bu tür bir sorunla karşılaşma olasılığı son derece nadirdir ve gereğinde kan transfüzyonu veya cerrahi ile tedavi edilebilir. Eğer işlemden sonraki 72 saat içinde, karında şiddetli ağrı, ateş, titreme, kanlı dışkılama veya şiddetli kusma yakınmanız olursa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Not: Bu sitedeki bilgiler sizlere ön bilgi amaçlıdır. Kesin bilgileri doktorunuzdan edinmeniz gerekiyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Kolonoskopi Nedir? Öncesi, Sonrası ve Hazırlık" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,