Kocaeli’nde Gezilecek Yerler

’nde gidilmesi gereken yerler, ’ne gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Kocaelinde gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Marmara Bölgesinde yer alan Türkiye’nin en büyük 6. Şehridir. Körfez ve Karadeniz kıyıları ılıman olan şehir dağlık kesimlerinde sert bir hav hakimdir. Gerek tarihi gerekse zengin güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan ’ndeki turistlik mekanlar şu şekilde…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’nde Gezilmesi Gereken Yerler

Kocaeli’ndeki Müzeler

Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi: İlimiz Merkez İlçe İzmit Kozluk Mahallesi İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Eski Gar Alanı , 21 dönüm olup planı Alman Otto Ritter tarafından çizilmiş, 1873-1910 tarihleri arasında alan içindeki yapılar inşa edilmiştir.

Kasr-ı Hümayun – Saray Müze (Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü): İlk kez IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilmiştir. Ancak yangın ve deprem nedeni ile yıkıldığı anlaşılmıştır. Günümüze ulaşan yapı; Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) yapılan saraydır.

Eskihisar Osman Hamdi Bey Müzesi: Büyük Türk Müzecisi ve Ressamı Osman Hamdi Bey (1842-1910) tarafından 1884 yılında Gebze Eskihisar’ın batı sahiline köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilat şeklinde inşa edilmiştir.

Kocaeli’ndeki İnanç Turizmi

ORHAN CAMİİ (GAZİ SÜLEYMAN PAŞA CAMİİ): İzmit’e hakim bir tepede (Orhan Mahallesi), İçkale’nin içerisinde bulunmaktadır. Camii, Orhan Beyin oğlu Şehzade Süleyman Paşa tarafından 1332 yılında yaptırılmıştır. İzmit’teki Türk dönemi yapılarının en eskisidir.

ÇOBAN MUSTAFA PAŞA KÜLLİYESİ: Gebze’nin kuzeybatısına hakim bir tepe üzerinde yer alan büyük, görkemli, mimarî manzume, Mimar Koca Sinan’ın eseri olan, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’dir.

Kocaeli’ndeki Termal Turizmi

Yazlık Kaplıcası: Bu içeriği yazdırmak için tıklayın… Yazı tipini küçültmek için tıklayın. Yazı tipini büyütmek için tıklayın. İzmit’in Gölcük yolu üzerinden 15 km. güneyde, Yeniköy sınırları içerisinde bulunan Yazlık Ilıcası, denize 3 km. mesafededirRoma dönemine ait yapı olup, Özel İdare imkanları ile MTA’ya sondaj çalışmaları yaptırılmış, 35Co şifalı su bulunmuş, yap-işlet-devret modeli ile ihale edilerek termal turizme açılacaktır. Ayrıca Bakanlığımızca ülkemizin jeotermal kaynak potansiyelinin termal turizm amaçlı değerlendirilmesi kapsamında Bakanlar Kurulunun 04.06.2007 tarih ve 12286 Kararına dayalı olarak Kocaeli Gölcük Yazlık Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Kocaeli’ndeki Kış Turizmi

Kartepe: Bu içeriği yazdırmak için tıklayın… Yazı tipini küçültmek için tıklayın. Yazı tipini büyütmek için tıklayın. 1602 metre yükseklikte çam, kayın, ıhlamur ağaçları ve rengarenk çiçeklerle çevrilmiş yollardan Kuzu Yaylasına gelindiğinde, panoramik manzara ve vahşi doğa çok etkileyici bir atmosfer yaratmaktadır. Kayak merkezi ve turistik tesisler tamamlanmış olup yıl boyunca turist çekebilecek bir turizm merkezi haline gelmiştir. Tesisin kapasitesi 248 oda, 57 apart, 648 yatak, 480 kişilik lokanta, 110 kişilik kadıkonağı lokantası, 150 kişilik kafeterya, 150 kişilik geyik alanı lokantasıdır. Ayrıca yüzme havuzu, diskotek, amerikan bar, toplantı salonu, telesyej ve teleski mevcuttur.

Kocaeli’ndeki Deniz Turizmi

Bağırganlı: Seyrek üzerinden gidilerek ulaşılan Bağırganlı, kendine özgü kayalık kıyıları, güzel plajı ve harika doğasıyla sakin bir dilenme yeridir. Kefken’den sonraki ikinci büyük tatil köyüdür.

Sarısu: Kandıra’ya 8 km uzaklıktaki Babaköy sınırları içinde Sarısu Deresinin Karadeniz’le birleştiği yerde kurulmuştur.

Seyrek: Kandır’ya 11 km. mesafedeki Seyrek, sahilin en şirin koylarından birisidir. Çok güzel mesire yerlerine sahiptir.

Çamkonak (Dikili – Babalı): Kandıra’nın en uzak sahilleri yaklaşık 30 km. mesafedeki Uzunkum mevkiinde bulunmaktadır. Açıkdeniz özelliği gösteren bu sahiller rüzgarlı havalarda sörf yapılabilecek bir özellik kazanır.

Cebeci: Kandıra’ya 27 km. uzaklıktaki Cebeci tertemiz deniz, geniş kumsalları, harika doğasıyla ideal bir tatil cennetidir. Kıyılar içerisinde, çadır turizminin en yaygın olduğu yerdir.

Kefken: Kandıra’ya 20 km. uzaklıktaki Kefken, kıyı yerleşimleri içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalların ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilemeyecek özelliklere sahiptir.

Kerpe: Kandıra”ya 10 km., İzmit”e 50 km., uzaklıktaki Kerpe, masmavi denizi, çam ormanları ile şirin bir Karadeniz köyüdür.Sponsorlu Bağlantılar

"Kocaeli’nde Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,