Koalisyon Hükümeti Nedir

Koalisyon hükümetinin anlamını iyi kavrayabilmek için ilk önce hükümet nedir bu kavramı tanımlayalım, Hükümet, devletin görevlerini yerine getirmesini sağlayan yetkili organ yada bakanlar kurulu olarak tanımlanır. Koalisyon kelimesinin anlamı ise çeşitli güçlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan birlik yada ortak yönetimdir. Şimdi bu terimlerden yola çıkarak Koalisyon hükümetini tanımlayacak olursak birden çok siyasi parti veya grubun ortaklaşa kurduğu hükûmet ve yönetim biçimidir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Tek bir partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalyeye sahip partinin başkanının kabineyi kurmakla görevlendirilmesi kuraldır. Bu durumda, meclisten güvenoyu alabilmek için başka parti ya da gruplarla (bağımsızlar) anlaşma yoluna gidilir ve bir ortak hükümet kurulur. Koalisyon hükümetlerine daha çok seçimlerde nispi temsil sistemini benimsemiş ülkelerde rastlanır. Çoğunluk usulüne dayalı seçim sisteminde bir parti parlamentoda salt çoğunluğu kolayca elde ederek kendi hükümetini kurabilir ve güvenoyu alabilir. Partilerin ülke çapında aldıkları oy oranlarına yakın oranlarda parlamentoda temsilini sağlayan nispi temsil usulünde ise çoğu kez koalisyon hükümetlerinin kurulması kaçınılmaz hale gelir.

Koalisyon hükümetlerinin sağladığı başlıca yarar ise, ülkedeki değişik siyasal eğilimleri yönetim katına da yansıtmaları, bunlar arasında demokratik uzlaşma alışkanlıkları doğurmaları, dolayısıyla siyasal kutuplaşma ve gerginlikleri emici bir işlev görmeleridir.Sponsorlu Bağlantılar

"Koalisyon Hükümeti Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,