Kısırlığa Neden Olan Meslekler Hangileridir

Hangi meslekler kısırlığa neden olur? Kısırlığa yol açan meslekler ve nedenleri nelerdir? , üreme imkanı olmayan, döl vermeyen olarak tanımlanmaktadır. toplumun evlilik yaşının artması ile birlikte artan bir durumdur. Yine mesleğe bağlı olarak da zamanla bireylerde artış gösterdiği gözlenmektedir. Makalemizde de bu konuyu inceleyeceğiz. Uzmanlara göre meleklerde stres oranının yüksek olması çalışan erkeklerde sperm veriminin giderek düşmesine neden olmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Tehlikeli Meslekler

Özellikle erkeklerde kısırlığı tetikleyen en önemli neden strestir. Diğer bir faktörde ısıya maruz kalınan meslekler sırada gelmektedir. Uzmanlara göre fırında çalışanlar, aşçılar, hamam ve saunada çalışanlar, uzun yol şoförleri, radyoterapi, radyoloji ve nükleer tıp çalışanları, böcek ilaçlama ve kimyasal fabrikalarda çalışan erkekler riski taşımaktalar.

Dünya genelinde erkeklerde sperm oranı düşmektedir. Bunun nedeni de çalışma şartları gelmektedir. Stres ve yüksek ısı başı çekmektedir. Fırıncılar, dönerciler, aşçılar, hamam ve sauna çalışanları, altın/gümüş ayar evlerinde çalışanlar, uzun yol şoförleri gibi sürekli oturarak çalışan erkelerde de ısıya maruz kalmaya bağlı kısırlık görülme oranı artıyor.

Özellikle telefon, modem gibi cihazların yaydığı radyasyon, Görevleri gereği radyasyona maruz kalan radyoterapi, radyoloji ve nükleer tıp çalışanlarında kısırlık görülebiliyor. Kimyasal solumaya neden olan meslekler de risk grubunda. Petrokimya gazlarının dumanına maruz kalacak şekilde çalışanlar arasında kısırlık yoğun olarak görülüyor. Böcek ilaçlama ve kimyasal fabrikalarda çalışanlarda kısırlık gözlenmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısırlığa Neden Olan Meslekler Hangileridir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,