Kısaca Türk-İslam Sentezi Nedir

Türk, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimsedir. İslam yani Müslümanlık, Hz. Muhammed’in yaydığı dindir. ise 1980’li yıllarda Türkiye’de ortaya çıkan sağ bir ideolojidir. Kısaca ırk, din ve siyaset üçlemesidir. Bu ideoloji Aydınlar Ocağı çevresinde ortaya çıktı.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


İdeolojinin önemli bir savı, Türklük ve İslamiyet arasında esasta bir uyum olduğudur. Kuramcıları, Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlayan ümmetçilik-milliyetçilik tartışmasıyla ilgilenmiştir. Senteze göre ümmetçilik Allah iradesine teslim olmuş bir topluluğun peşinden koşmaktır, oysa milliyetçilik kişinin kendi durumunun bilinçli olarak farkında olması hâlidir. Bu iki durum arasında bir çelişki bulunmamaktadır. Aksine, İslam, Türk olmayı mümkün kılan bir önkoşuldur, Türk kimliğinin onsuz olmaz bir parçasıdır.

Sentezciler nihai olarak ümmet birliğine karşı olmasalar da, pratik nedenlerle bunun zorluğundan hareketle, Türklüğün birliğinin önem kazandığını öne sürmüşlerdir. Senteze göre Türk milleti, diğer İslam milletlerine göre Allah yolunda savaşma açısından ayrıcalıklı bir konumdadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Türk-İslam Sentezi Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,