Kısaca Sınır Ticareti Nedir, Ülkemizde Sınır Ticareti

, , ülkemizde nerelerde yapılmaktadır? Ticaret, Ürün, mal vb. alım satımına verilen işleme denir. Alışveriş sonucu elde edilen, yararlanılan fiyat farkı, kâr olarak da tanımlanmaktadır. , devletin sınırlara yakın bölgelerinde yaşayan insanların coğrafi koşullar yüzünden kendi ülkelerinden satın alamadıkları veya bulmadıkları malları, karşılıklı olarak ucuz ve kolayca alabilmelerine fırsat veren ticaret sistemidir. Böylece sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşların göç etmesi önlenmiş ve komşu ülkelerle iyi ilişkiler geliştirilmiş olunuyor. Her şey devlet kontrolünde gerçekleştiği için kaçakçılıkta önlenmiş oluyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de

Türkiye’de sınır ticareti yapıla bilinen yetkili 12 sınır ilimiz bulunuyor. Bunlar şu şekilde:

Gürcistan’a sınır olan iller; Artvin, Ardahan, Nahçıvan’a sınırı olan Iğdır.

İran’a sınır olan iller; Ağrı, Van, Hakkâri

Irak’a sınırı olan; Şırnak

Suriye’ye sınırı olan; Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep ve Hatay’dır.

Yetkili 12 sınır ilimizde yerleşik vergi mükellefi tacirin yanısıra, ticari faaliyet içinde olan esnafa da komşu ülkeyle doğrudan sınır ticareti yapma imkânı sağlanmıştır. Böylece uygulamanın tabana yayılması ve sınır illerinde işsizliğin azaltılması öngörülmüştür.

Sınır ticareti, dış ticaretin özel bir şeklini oluştururken bölge ekonomisine canlılık kazandırması, yasal işlemleri basitleştirerek, bürokratik işlemlerin azaltılması yoluyla dış ticaret hacminin genişletilmesi, bölge insanının refah düzeyinin yükseltilmesi, ülkeye kaçak yolla giren malların engellenmesi, istihdamın artırılması ile girişimcilik ruhunun oluşumu için getirilen önemli bir düzenlemedir.

Çalışmamızda sınır ticaretinin başlangıcından günümüze kadar olan gelişim süreci, bu süreç içerisinde yaşanan sorunlar ve çeşitli çözüm önerilerine değinilmiş olup; sınır ticaretine ilişkin mevzuatımızdaki düzenlemeler temelinde ülkemizin komşu ülkelerle olan sınır ticaretinin ekonomik boyutu ve sınır ticaretini tercih eden diğer ülkelerdeki mevcut durum incelenerek, sınır ticareti konusunda geliştirilmesi ve değiştirilmesi gereken stratejiler ve yöntemlere ışık tutulmuştur.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Sınır Ticareti Nedir, Ülkemizde Sınır Ticareti" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,