Kısaca Seküler hümanizm nedir

Seküler kelimesi Fransızca kökenli olup laik yaşama ait, dinden bağımsız olan kimsedir. Hümanizmin kelime anlamı İnsancıllıktır. İnsancılık ise Eski Yunan ve Latin kültürünü en yüksek kültür örneği olarak alan ve Orta Çağın skolastik düşünüşüne karşı XIV. yüzyılda doğan felsefe, bilim ve sanat görüşüdür. Bu görüşte insanlık sevgisini, insan ululuğunu en yüce amaç ve olgunluk sayan öğretidir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bu doktrin her ne kadar bir insanın ancak dini ve doğaüstü kuvvetleri kabul etmeyerek kendini gerçekleştirebileceğini savunsa da ateizm ile aynı olarak değerlendirilmemelidir.
Bazı düşünürler bu konuya örnek olarak Stalin ve Nietzsche gibi ateistlerin hümanist etik değerleri kabul etmediklerini savunmuşlardır. Seküler hümanistlerin dünya görüşleri ya da felsefeleri naturalizm olarak da adlandırılmaktadır.

Dünyada son otuz yıl içerisinde tanımlanmış bir kavram olan Seküler Hümanizm anlayışı; her bireyin kendi içerisinde dinin etkisi olmadan gelenekleri, dogmaları ve ideolojileri basit bir şekilde kabul etmeyerek sorgulaması gerektiğini, sorunlarının çözümü aşamasında kesin kararlarını verirken inanç etkisinde kalmadan hareket etmesi gerektiğini savunur.

Öncelikli olarak insanoğlunun hem genelde hem de kendi içerisinde yaratıcılık ve büyüme potansiyelini kullanması konusuyla ilgilenmektedir.

Hayata bakış açımızdaki eksiklikleri sürekli olarak yeni bilgi ve tecrübelerle kapatmamız gerektiğini, her insanın sosyal ve politik prensiplerini kendi içerisinde muhakeme ederek sorumluluklarını artırarak fikirlerini nedenleriyle birlikte tıpkı bir pazar yeri gibi ortaya açması gerektiğini böylece daha hoş görülü ve ilerlemiş bir dünyanın ortaya çıkacağını ileri sürmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Seküler hümanizm nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,