Kısaca Radikalizm nedir

Radikalizmin kelime manası köktenciliktir. Bilimde, dinde, siyasette kökten yenilikler yapma eğilimi olan kişilere radikal denir. Ele alınan konunun temel nedenlerine, köklerine kadar inen düşünce biçimine radikalizm denir. Yaşama biçimlerini, yaşama ilişkilerini eleştirip kökten değiştirme eğiliminde sonuna kadar giden görüş veya kurulu düzenin temellerine yönelik toplumsal ve ekonomik değiştirmelerden yana olan tutum veya öğreti olarak tanımlanabilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Radikalizm veya köktencilik; siyaset biliminde geç 18. yüzyıldan beri kullanılan bir terimdir. Latince “kök” anlamına gelen radix sözcüğünden türemiştir. Kullanımı toplumsal düzeni büyük oranda etkileyen değişimler içeren aşırı siyasi reformlar üretmeye çalışmak veya bunları desteklemek.

Radikalizm başlı başına aşırı bir siyasi görüşe inanmak veya aşırı bir siyasi görüşü desteklemek olabileceği gibi, aşırı olmayan veya aşırı bir görüş olarak doğmamış bir siyasi düşünceyi aşırı unsurlarla yeniden ele almak olabilir. Aşırılık anlayışı subjektif olabileceği için radikalizm görüşü de subjektif olabilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Radikalizm nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,