Kısaca Objektif Nedir

şu şekilde tanımlanmaktadır: Fotoğraf makinesi, mikroskop, dürbün vb. optik aletlerde cisimlerden gelen ışınları alıp ekran üzerine aktaran mercek veya mercek sistemidir. görüntü üzerindeki her noktadan yansıyarak gelen ışığı kırarak bir odak noktasında asal eksene dik olarak, duyarlı filmin bulunduğu odak düzleminde toplayarak konunun hatasız ve nitelikli küçük bir görüntüsünü oluşturan mercekler topluluğudur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Fotograf makinesi, film kamerası, stüdyo kameraları ve elektronik kameralarda, teleskop, dürbün, mikroskop gibi görüntü boyutunu değiştirerek veya değiştirmeden seyretmek, kaydetmek veya nakletmek amacıyla kullanılan bütün modern cihazlarda kullanılmaktadır.

Objektifler üzerindeki yazılı değerle;

Objektif bağlantılı açıklığı,

Yararlı objektif açıklığı,

Diyafram açıklıkları f/stop veya T/stop,

Odak uzunluğu,

Objektif görüş açısı, gibi konuları kapsamaktadır. Aynı cihaz üzerinde objektif değiştirilerek farklı odak uzaklıkları ile çalışmak mümkündür. Objektifler görüntü alınacak cihaza vidalanarak veya bayonet yardımı ile takılırlar. Bu sayede objektif çıkarılarak başka bir objektif takmak mümkün olur. Sabit olarak takılan ve değiştirilemeyen cihazlarda vardır. Genelde fotograf makinesi veya kamera üreticileri kendi markalarında objektif kullanılmasını tavsiye eder ve özel bir bayonet sistemi geliştirirler.

Bu nedenle başka bir objektifi o makinede kullanmak zorlaşır. Fakat görüntü alınacak cihaz üzerine takılacak bir dönüştürücü ara birimi ( convertor ) sayesinde objektife uygun bayonet veya vida sistemi bozulmadan başka bir objektif kullanılabilir. Objektifin kalitesi mekanizmasının kullanılabilirliğine, sağlamlığına ve makineye uyumuna bağlıdır. Fakat kalitesini belirleyen en önemli unsur, görüntüyü ve objektifi oluşturan merceklerin ışığa karşı olan duyarlığıdır.

Objektif Çeşitleri

Normal fotograf çalışmaları haricinde, zaman zaman fotografçılar film ve baskı şartlarını zorlayarak ve makinelerin teknik özelliklerini değiştirerek değişik teknikler ortaya çıkarmışlardır.

Bazı teknikler Dünya fotoğrafçılık literatürlerinde yer almakta ve bir çok fotografçı tarafından kullanılmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Objektif Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,