Kısaca Nevrotik (nevroz) Nedir

Nevrotik kelime anlamı olarak sinirsel anlamına gelmektedir. Nevrotik diğer bir tabirle nevroz duygu bozukluğu nedeniyle aşırı şefkat isteme, kişide güvensizlik, tek başına herhangi bir plan yapamama, hiçbir şeye odaklanamama, saldırgan ve düşmanca tutumlar sergiler. Nevrotik olan bir kişi kindardır ve her şeyden aşırı nefret eder. Nevrotik (nevroz) hastalığı olan kişiler sağlıklı ilişkiler kurmazlar bir çeşit davranış bozukluğu da denilebilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Normal bir insanın tanımı olmadığı için nevrotik bir kişiliğe sahip olan kişiyle arasında bari belirgin bir fark yoktur. Çoğu insanda nevrotik eğilimler bulunur. En basit hali ile sinirlilik hali olarak tanımlanan nevrozlar, sürekli bozukluklardan çok yüzeysel psikolojik ve işlevsel belirtiler gösteren durumdur. Herkes biraz delidir sözünden de buraya varabilirsiniz. Kişileri nevrotik davranışlara iten şey kaygıdır. Nevrozlar psikozlar kadar ağır vakalar olamamalarına rağmen davranış ve yaşam kalitesini engellemektedir.

Kişide kaygı genellikle kuruntu, korku, huzursuzluk durumu olarak belirlenir. Nevrotik insanlar çoğu kaygılarının farkında olamlarına rağmen kendi kendilerine bu durumdan çıkamazlar. Kaygıyla başa çıkmada kişilerin kullandığı savunma mekanizmaları vardır. Bu mekanizmalar ya kaygıyı bastırmakta başarısızdırlar ya da abartılmış biçimde kullanılmaları anormal davranışa neden olur. Nevroz durumu kişiye güçten düşme, uykusuzluk ve öne geçilmeyen yorgunluk hali, işlev bozuklukları, felçler, uyuşma halleri, duyu bozuklukları, idrar tutamama, tikler, uyurgezerlik gibi belirtiler gösterir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Nevrotik (nevroz) Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,