Kısaca Muhafazakâr Liberalizm Nedir

Muhafazakâr kelimesinin anlamı tutucudur. liberalizm kelimesinin anlamı ise serbestliktir. Muhafazakârlık, merkezi bir güç ve otorite sistemi bulunmadan istikrarlı bir toplumun olamayacağı düşüncesini savunur. Devlete itaat ve kanunlara riayet Muhafazakâr düşüncenin belirgin bir özelliğidir. Bu açıdan Muhafazakâr düşünce, İngiliz siyaset bilimcisi Norman Barry tarafından “devlete itaat ve kanunlara riayet mistisizmi” olarak adlandırılmaktadır. (Barry, l989) Liberalizm, bu açıdan Muhafazakârlıktan ayrılır. Liberalizm, güçlü bir devletin özgürlükler için ciddi tehlike olduğunu savunur. Liberalizm, devletin görev ve fonksiyonlarının mümkün olduğu ölçüde sınırlandırılmasından yanadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


, bireysel özgürlük, serbest ekonomi girişimciliği, düşünce ve din ve vicdan özgürlüğünü halkın geleneksel, kültürel yapısı dikkate değer alınarak öngörülen sağcı ideoloji özgürlüğü olmakla birlikte halkın top yekün değişimine karşı olan ve halkın mevcut değerlerinin kısmen belli bir düzen içerisinde olmak kaydıyla belli bir sistemde değiştirilebileceğini ve takdiri kazanan değerlerle çatışan sosyal çeşidinin kabul edilmemesi gerektiğini savunur.

Demokrasiyi savunmakla birlikte tam rekabet modelini, sınırsız devleti ve düpedüz akıl yönetimini eleştirir, tecrübeyi de yönetime ortak eder.

Bu akımın önemli savunucuları Friedrich Hayek, Edmund Burke ve Karl Popper’dir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Muhafazakâr Liberalizm Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,