Kısaca Feng Shui Nedir Feng Shuiye Göre Dekorasyon Yapmak

Feng Şui, Çince rüzgâr ve su anlamına gelen kelimelerden oluşturulmuş, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren bir öğretidir. Bulunduğunuz ortamın dekoru ve atmosferi sizi nasıl etkilediğini fark etmişsinizdir. Örneğin bir işyerinde duvarları siyah renge boyamışlar ve iş verimliliğinin %20’lere kadar düştüğünü gözlemlemişler. Gittiğiniz bir restoran, kafe gibi benzeri mekanların uzun süre oturabilmeniz yada biran önce kalkıp gitmenizi etkileyen faktörleri düşündüğünüzde burada devreye Feng Şui öğretisi giriyor. Bulunduğunuz mekâna bağlı olarak gelişen bu hisleri olumlu yönde değiştirmeye dayanan bir öğreti olarak özetleyebiliriz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Kısaca Feng Şui öğretisini anlattık daha fazla Feng Şui felsefesi içerisinde boğulmadan evinizin bu öğretiye göre nasıl dekore etmeniz gerektiğine geçelim;

Feng Şui Göre Evinizin Girişi Nasıl Olmalı?

Feng Şui öğretisine göre evinizin girişi geniş ve aydınlık olmalı. Eve girerken kasvetli bir ortamla karşılaşırsanız içinizdeki pozitif enerji kaybolur, bu nedenle kapı girişleri aydınlık ve ferah olmalıdır. Evin girişinin tam karşısında tuvalet kapısı bulunmamalıdır, şans evinize giriş kapınızdan girer ve eğer tam karşısında tuvalet bulunursa oradan çıkıp gidebilir.

Feng Şui Göre Mutfağınız Nasıl Olmalı?

Feng Şui öğretisine göre mutfağınız, evin arka kısımlarında bulunmalıdır. Mutfağı yerleştirirken ocağınız ve lavabonuzun yan yana olmamasına dikkat ediniz, bu ikisi karşıt enerji içerdikleri için karşılıklı durmaları gerekir. Yemek pişirirken tam arkanızda mutfak kapısı olmamasına ve ocağın yanında pencere bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Feng Şui Göre Çalışma Alanınız ve Evinizdeki Çalışma Odanız Nasıl Olmalı?

Feng Şui öğretisine göre çalışma alanlınızın aydınlık olmasına önem göstermelisiniz. Çalışma masanızda, yüzünüz giriş kapısına bakacak şekilde oturmalısınız. Bu size tüm odaya hakim olma hissi verecektir. Pencereyi tam arkanıza almamalısınız. Ancak odanız bu şekilde tasarlanmışsa, güneşlikleri, varsa panjurları kapalı tutmanız, bu durumun negatif etkisini azaltmak için yeterli olacaktır. Çalışma odanıza koyacağınız kırmızı ve turuncu renkte aksesuarlar size enerji verecektir. Dolap ve rafların kapaklı olmasına ve kapaklarının kapalı tutulmasına özen göstermelisiniz.

Feng Şui Göre Oturma Odanız Nasıl Olmalı?

Oturma odanız sizin için önemlidir, ailenizle ve sevdiklerinizle yapacağınız sohbetler hayatınıza anlam katar. Bu yüzden oturma odanızı mümkün olduğunca rahat ve sade eşyalarla döşemeli ve özellikle keskin köşeli eşyalardan kaçınmalısınız. Yüzünüzün baktığı tarafa renkli resimler ve parlak bitkiler koymanız pozitif enerjiyi odanıza taşıyacaktır. Yine oturma odanızdaki dolapların kapalı bulunması da oldukça önemli bir ayrıntı.

Feng Şui Göre Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Çocuk odasını çocuklara zarar vermeyecek eşyalarla döşemeniz gerekir. Çok parlak olmamak kaydıyla dekorasyonda canlı renkler kullanabilirsiniz. Çocuk odasının evin batı kısmında bulunmasına dikkat etmelisiniz. Duvarlarda açık toprak tonlarını kullanmalısınız.

Feng Şui Göre Yatak Odanız Nasıl Olmalı?

Yatak odası herkes için önemlidir. Bu odanın evin arka taraflarında az güneş ışığı alan ve sakin bir kısmında olması önemlidir. Kullandığınız çarşafların sade ve düz renkte olmalarına dikkat etmelisiniz. Tek aydınlatma kaynağı kullanmalı ve özellikle ayna, akvaryum, bitki ve su içeren eşyalardan uzak durmalısınız.

Yeni Ev Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seçeceğiniz evin ön cephesinin ışık alıyor olması önemli. Evin kare, dikdörtgen gibi düzgün bir şekle sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bahçeli bir ev tercih ediyorsanız, bahçeden giriş kapısına gelen yolun düz değil de dolambaçlı olmasına dikkat edin. Kasvetli olmayan, aydınlık ve sade evler tercih etmeniz önemlidir. Bir denge öğretisi olan , sadece iyi şans ya da pozitif enerjiyle ilgilenmez, birbirine zıt enerjilerin dengeli bir biçimde bir arada bulundukları ünlü sembol yin-yang da bu öğretinin unsurlarından biridir. Doğada bulunan negatif enerjinin de size yararı vardır. Örneğin çalışma odanızda pozitif enerjiye yani yang’e ihtiyaç duyarken, dinlenme odanızda ise pasif enerji olarak bilinen yin’e ihtiyaç duyarsınız. Ancak bu iki enerjiyi eviniz veya iş yerinizde dengeli bir şekilde kullanarak olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Feng Shui Nedir Feng Shuiye Göre Dekorasyon Yapmak" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,