Kısaca Döviz Nedir Döviz Hakkında Bilgi

, ülkeler arası ödemelerde kullanılabilecek para, çek, poliçe vb. her türlü ödeme aracıdır. Yabancı ülke parası olarak da adlandırılır. Ekonomide sıkça adını duyduğumuz dövize örnek olarak Dolar ve Avroyu gösterebiliriz. Yerli paranın herhangi bir yabancı paraya veya yabancı bir paranın yerli paraya çevrilmesine işlemi denir. kuru ise yabancı paranın millî paraya karşı o anki değeridir. Efektif ise yabancı ülkelerin nakit biçimindeki para birimine verilen isimdir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Ekonomik açıdan bakıldığında , iktisadi anlamda bir mal niteliğindedir. borsaları bazı özel nitelikleri olan piyasalardır. Milletlerarası borsaları 24 saat sürekli olarak çalıştıklarından kurları sürekli olarak değişmektedir. bir iktisadi mal gibi işleme tabi tutulduğundan, dövizin bir arz ve talebi ve dolayısıyla da bir fiyatı vardır. fiyatlarına kuru (exchange rate) denmektedir.

Yabancı paraların çapraz kurları arasında da bir uyum vardır. Çapraz kurlar arasındaki uyum bozulur, yani dövizin ucuz olduğu yerden satın alınıp pahalı olduğu yerde satılması işleri ortaya çıkabilir. Bu farklardan yararlanarak kazanç sağlanması işlemine arbitraj denir. Geniş anlamda döviz ticareti; döviz bazında mevduat bulundurmayı, döviz piyasaları arasındaki kur farkından kar elde etmeyi (döviz arbitrajı), zaman içindeki kur değişmelerinden kar elde etmeyi (döviz spekülasyonu) de kapsamına almaktadır. Döviz piyasaları vadeli piyasa (forward market) ve vadesiz piyasa (spot market) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Vadesiz piyasalarda döviz işlemleri herhangi bir işgününde o günün döviz kuru üzerinden yapılmaktadır. Vadeli piyasalarda ise tarafların sözleşme ile tesbit ettikleri gelecekteki bir gün ve döviz kuru üzerinden (vadeli döviz kuru) döviz alım ve satımının taahhüt edilmesi şeklinde yapılmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Döviz Nedir Döviz Hakkında Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , ,