12:40 am - Çarşamba Eylül 28, 2016

Kısaca Doğal Afetler Hangileridir ve Nasıl Meydana Gelirler

Kısaca Doğal Afetler Hangileridir ve Nasıl Meydana Gelirler

Doğal afet, insan eliyle önlenemeyen sel, fırtına, deprem, dolu vb. felaketlerin her biri olarak tanımlanmaktadır. Doğal afetlerin oluşmasında yalnızca doğanın kendisi değil insan faktörü de önemli rol oynamaktadır. İnsan oğlu doğaya çok büyük zararlar verdiği gibi zaman zamanda doğa insan oğlundan intikamını almaktadır. İnsanlar doğaya zarar verdikçe doğa daha büyük zararlarla geri dönmektedir. Derem, sel, heyelan, kuraklık, orman yangını, tsunami, hortum, çığ, yanardağ, yıldırım, dolu, sis, kasırga, bora, tayfun ve tornadolar…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Deprem, Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi veya yanardağların püskürme durumuna geçmesi yüzünden oluşan sarsıntı, yer sarsıntısı, hareket, zelzele olarak tanımlanır. Depremler eğer tedbir alınmaz ise büyük felaketlere yol açabilir. Binlerce insan sadece birkaç dakika içerisinde hayatını kaybedebilir. Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına “Sismoloji” denir

Sel, Sürekli yağan yağmurdan veya eriyen kardan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın su, su taşkını olarak bilinen seller daha çok akarsu veya deniz, göl gibi büyük su kitleleri kimi zaman fazlasıyla dolması nedeni ile ortaya çıkar.

Heyelan, kısaca toprak kaymasıdır. Toprağın yer değiştirmesinden oluşur. Toprak altı fidelerinin topraktan çıkması, aynı zamanda toprağın aşağıya doğru inerek sürtünme kuvveti oluşturmasına heyelan denir. Bunun önlemi ise bölgeyi ağaçlandırmaktan geçer.

Kuraklık, Su kıtlığı ile ilişkisi olarak kabaca tanımladığımız kuraklık doğal bir iklim olayıdır ve herhangi bir zamanda herhangi bir yerde meydana gelebilir. Kuraklık yalnızca fiziksel bir olay veya bir doğa olayı olarak görülmemelidir. Onun, insan ve faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle toplum üzerinde çeşitli etkileri vardır. Uzun süreli kuru hava nem azlığı yaratarak bitki, orman ve su kaynaklarında azalmaya sebep olur ve neticede, ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal problemlerin ortaya çıkar.

Orman Yangını, bu doğa felaketi son zamanlarda tamamen insan faktörü nedeni ile olmaktadır. Orman yangınında ormanda bulunan tüm bitki örtüsünün yanması sonucu ortaya çıkar.

Tsunami, dev dalgaya verilen isimdir. Okyanus veya denizlerin tabanında oluşan deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasıdır.

Hortum, Hava veya suyun kendi etrafında hızla dönüp buluttan yeryüzüne uzanan sütun biçiminde oluşan, alanı dar bir fırtına türüdür. Bir denizin ya da gölün üzerinde meydana gelen hortum ise yerden gök yüzüne kadar su çıkartır. Bunda “Su hortumu” adı verilir.

Çığ, farklı nedenlerden dağdan aşağıya kayan büyük bir kar miktarıdır. Yüksek bir noktadan örneği bir dağdan kopup yuvarlanan ve yuvarlandıkça büyüyen kar kümesidir.

Yanardağ veya volkan, magmanın, yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir. Magma, yerin içinde, sıvı veya hamur kıvamında uçucu gazlarla doymuş olarak bulunan eriyik yüksek oranda sıcaktır.

Yıldırım, gök gürültüsü ve şimşekle görülen, hava ile yer arasındaki elektrik boşalmasıdır. Bulutla yer arasındaki potansiyel farkı arttıkça aradaki havanın da delinmesi kolaylaşır ve belli bir değerden sonra havanın delinmesiyle oluşan iletken kanal boyunca buluttan toprağa veya topraktan buluta elektriksel boşalma başlar. Bulutla bulut arasında olan elektriksel boşalmaya şimşek ve bulutla toprak arasındaki elektriksel boşalmaya ise yıldırım denir.

Dolu, Havada su buğusunun birden yoğunlaşıp katılaşmasından oluşan, türlü irilikte, yuvarlak veya düzensiz biçimli buz parçaları durumunda yere hızla düşen bir yağış türüdür.

Sis, atmosferin alt tabakalarındaki küçük su taneleri veya buhardan oluşan bulutların çok alçalarak yeryüzüne kadar inmesiyle oluşan dumandır. Sis, bir alçak seviye bulutu olan stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak ta bilinir. Sis, su buharının donarak kristalleşmesi sonucu oluşan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir.

Kasırga, Rüzgâr çizelgesinde hızı 64 veya daha fazla deniz mili olan ve kuvveti 12 ile gösterilen rüzgârdır.
Bora, genellikle arkasından yağmur getiren sert rüzgârlardır. Aniden ortaya çıkar.
Tayfun, Okyanuslarda, Çin Denizi ile Hint Denizi’nde görülen, Dünya’nın dönüş yönüne zıt olarak doğudan batıya doğru oluşan, güçlü kasırganın adıdır.

Tornado, Batı Afrika kıyılarında esen çok kuvvetli siklondur. Çok büyük zararlara yol açan tornadolar, tam geçiş yerlerinde gerçek bir yıkıma neden olabilirler.


"Kısaca Doğal Afetler Hangileridir ve Nasıl Meydana Gelirler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş
Etiketler: , , , , , , , , ,

Popüler Aramalar;

"Kısaca Doğal Afetler Hangileridir ve Nasıl Meydana Gelirler" Haberinde 31 Yanıt bulunuyor

 1. gizem diyor ki:

  güzel ödevim için işe yaradı

 2. misafir diyor ki:

  çokkk uzunnnn

 3. lals diyor ki:

  hiç iyi bir site

 4. tuğçe diyor ki:

  işime yaradı tşk ederm güzel site.

 5. lany diyor ki:

  çokkkkkkkkkkkkk uzunnnnnnnnnnn ama işime yaradı çokkkk tşk ederm güzel bir site

 6. eleni diyor ki:

  ben eleni amerikadan cevap yazıyorum ama sadece iyi bi site amerikalar bunu beğenmiyo yazdıklarımı cevirdim çünkü ingilizce anlamazsınız

 7. abdullah diyor ki:

  teşekür güzel herkese öneririm sosyal bilgiler
  performans ödevim için çok yararı oldu

 8. riana diyor ki:

  çok işe yarar bir site ama uzun

 9. Zeynep diyor ki:

  Aslında beğendim ama biraz uzun yine işime yaradı sosyal ödevi araştırmam daha çok var ne yapcağımı bilmiyorum fikir verin lütfen

 10. tunahan diyor ki:

  sitede bazı yanlışlar olsada çok güzel bi site bana göre gerçek bilgi bu bu arada uzun fln demeyin adamlar bilgi öğrenelim veya ödev için yazalım dşe uzun yazıo sizde kısaltarak yazarsınız bundan zorumu var…

 11. ali diyor ki:

  çok uzun ama güzel

 12. Ahmet diyor ki:

  Abi bu çok uzun yaa bana kısasını verin ama okudum burada da güzel ve bilgilendirici şeyler yazmışsınız. Emeğinize saygı…

 13. misafir diyor ki:

  çok güzel işime yaradıya o bana yeter

 14. ferhat diyor ki:

  işime yaradı güzel bi site biraz uzun sadece ama ginede teşekkür ederim.

 15. buğra kaan diyor ki:

  güzel bir site

 16. zayn diyor ki:

  çok uzun ama güzel şeyler tazıyor işime yaradı

 17. serenay diyor ki:

  I’m coming from Australia serenay this site. I liked the site so I know a little something Turkish. My uncle have learned through Turkish, but Turkish letters full for not knowing English I am writing understands the moments I turkey and Turkish and çoooooooooooook liked from this site information I’ve learned a lot şanslıuy my Turkish in Turkey, which age to everyone who said hello am particularly my uncle and my thanks to everyone sunuyor bay.(ben serenay avusturalyadan giriyorum bu siteye. site çok hoşuma gitti az birşey türkçe biliyorum. dayım sayesinde öğrendim türkçeyi ama türkçe harfleri tam bilmediğim için ingilizce yazıyorum anlayan anlar ben türkiyeyi ve türkçeyi çoooooooooooook sevdim bu siteden bilgi öğrendiğim için çok şanslıuyım türk olan türkiyede yaşıyan herkese selamlarımı gönderiyorum başta amcama ve herkese teşekkürlerimi sunuyorun bay)

 18. deniz diyor ki:

  tşk ödevime yardım ettin

 19. ARDA diyor ki:

  Ben Arda bunu Amerika Birlesik Devletlerinden yazıyorum.ABD çok güzel TÜRKİYEEYE 23 kere gittim tanıdığım çok var.Site çok guzelmis sevdimm

 20. sedef vurucu diyor ki:

  süper

 21. huriye diyor ki:

  bence süperrrr,****zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz canlarım

 22. hayriye diyor ki:

  güzel yinede saolun…

 23. bahar diyor ki:

  iyi güzel site

 24. HÜLYA SEVİM diyor ki:

  İŞİME YARADI <3<3<3

 25. ferhat diyor ki:

  güzel ödevimi burdan yaptım hoca 100 verdi

 26. isyanqar26(serhatbiricik) diyor ki:

  süper bu yıgenımın odevıne çok yaradı bnde çok begendım bu arada slamlar isyanqarcılara

 27. rabia diyor ki:

  ödevim çok güzel oldu işime yaradı öğretmen bana 100 verdi

 28. burak yalçın diyor ki:

  işallah işime yarar yaraması gerek yarın sosyel yazılısı varrrrrr

 29. neco diyor ki:

  bunaleen çok uzun

 30. aşkım diyor ki:

  çok uzundu amaaaaaaaaaaaaaaaa çok işime yaradı

 31. ayçiçek diyor ki:

  çok işime yaradı sosyal SINAVINDAN 100 ALDIM ÇOK SEVİNÇLİYİM

Yorum Yazın

Sitede Ara