Kısaca Doğal Afetler Hangileridir ve Nasıl Meydana Gelirler

Doğal afet, insan eliyle önlenemeyen sel, fırtına, deprem, dolu vb. felaketlerin her biri olarak tanımlanmaktadır. Doğal afetlerin oluşmasında yalnızca doğanın kendisi değil insan faktörü de önemli rol oynamaktadır. İnsan oğlu doğaya çok büyük zararlar verdiği gibi zaman zamanda doğa insan oğlundan intikamını almaktadır. İnsanlar doğaya zarar verdikçe doğa daha büyük zararlarla geri dönmektedir. Derem, sel, heyelan, kuraklık, orman yangını, tsunami, hortum, çığ, yanardağ, yıldırım, dolu, sis, kasırga, bora, tayfun ve tornadolar…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Deprem, Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi veya yanardağların püskürme durumuna geçmesi yüzünden oluşan sarsıntı, yer sarsıntısı, hareket, zelzele olarak tanımlanır. Depremler eğer tedbir alınmaz ise büyük felaketlere yol açabilir. Binlerce insan sadece birkaç dakika içerisinde hayatını kaybedebilir. Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına “Sismoloji” denir

Sel, Sürekli yağan yağmurdan veya eriyen kardan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın su, su taşkını olarak bilinen seller daha çok akarsu veya deniz, göl gibi büyük su kitleleri kimi zaman fazlasıyla dolması nedeni ile ortaya çıkar.

Heyelan, kısaca toprak kaymasıdır. Toprağın yer değiştirmesinden oluşur. Toprak altı fidelerinin topraktan çıkması, aynı zamanda toprağın aşağıya doğru inerek sürtünme kuvveti oluşturmasına heyelan denir. Bunun önlemi ise bölgeyi ağaçlandırmaktan geçer.

Kuraklık, Su kıtlığı ile ilişkisi olarak kabaca tanımladığımız kuraklık doğal bir iklim olayıdır ve herhangi bir zamanda herhangi bir yerde meydana gelebilir. Kuraklık yalnızca fiziksel bir olay veya bir doğa olayı olarak görülmemelidir. Onun, insan ve faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle toplum üzerinde çeşitli etkileri vardır. Uzun süreli kuru hava nem azlığı yaratarak bitki, orman ve su kaynaklarında azalmaya sebep olur ve neticede, ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal problemlerin ortaya çıkar.

Orman Yangını, bu doğa felaketi son zamanlarda tamamen insan faktörü nedeni ile olmaktadır. Orman yangınında ormanda bulunan tüm bitki örtüsünün yanması sonucu ortaya çıkar.

Tsunami, dev dalgaya verilen isimdir. Okyanus veya denizlerin tabanında oluşan deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasıdır.

Hortum, Hava veya suyun kendi etrafında hızla dönüp buluttan yeryüzüne uzanan sütun biçiminde oluşan, alanı dar bir fırtına türüdür. Bir denizin ya da gölün üzerinde meydana gelen hortum ise yerden gök yüzüne kadar su çıkartır. Bunda “Su hortumu” adı verilir.

Çığ, farklı nedenlerden dağdan aşağıya kayan büyük bir kar miktarıdır. Yüksek bir noktadan örneği bir dağdan kopup yuvarlanan ve yuvarlandıkça büyüyen kar kümesidir.

Yanardağ veya volkan, magmanın, yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir. Magma, yerin içinde, sıvı veya hamur kıvamında uçucu gazlarla doymuş olarak bulunan eriyik yüksek oranda sıcaktır.

Yıldırım, gök gürültüsü ve şimşekle görülen, hava ile yer arasındaki elektrik boşalmasıdır. Bulutla yer arasındaki potansiyel farkı arttıkça aradaki havanın da delinmesi kolaylaşır ve belli bir değerden sonra havanın delinmesiyle oluşan iletken kanal boyunca buluttan toprağa veya topraktan buluta elektriksel boşalma başlar. Bulutla bulut arasında olan elektriksel boşalmaya şimşek ve bulutla toprak arasındaki elektriksel boşalmaya ise yıldırım denir.

Dolu, Havada su buğusunun birden yoğunlaşıp katılaşmasından oluşan, türlü irilikte, yuvarlak veya düzensiz biçimli buz parçaları durumunda yere hızla düşen bir yağış türüdür.

Sis, atmosferin alt tabakalarındaki küçük su taneleri veya buhardan oluşan bulutların çok alçalarak yeryüzüne kadar inmesiyle oluşan dumandır. Sis, bir alçak seviye bulutu olan stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak ta bilinir. Sis, su buharının donarak kristalleşmesi sonucu oluşan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir.

Kasırga, Rüzgâr çizelgesinde hızı 64 veya daha fazla deniz mili olan ve kuvveti 12 ile gösterilen rüzgârdır.
Bora, genellikle arkasından yağmur getiren sert rüzgârlardır. Aniden ortaya çıkar.
Tayfun, Okyanuslarda, Çin Denizi ile Hint Denizi’nde görülen, Dünya’nın dönüş yönüne zıt olarak doğudan batıya doğru oluşan, güçlü kasırganın adıdır.

Tornado, Batı Afrika kıyılarında esen çok kuvvetli siklondur. Çok büyük zararlara yol açan tornadolar, tam geçiş yerlerinde gerçek bir yıkıma neden olabilirler.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Doğal Afetler Hangileridir ve Nasıl Meydana Gelirler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , ,