Kısaca Atmosfer Nedir

, gök bilimi Yeri veya herhangi bir gök cismini saran gaz tabakası, gaz yuvarı veya içinde yaşanılan ve etkisinde kalınan ortam, hava olarak tanımlanmaktadır. Basınç birimi olarak kullanılan, 15 °C’de deniz yüzeyinde, 76 santimetre uzunluğunda ve tabanı 1 santimetrekare olan cıva sütununun ağırlığıdır. (1 kilogram 33 gram) basıncı, atmosferin etrafını sardığı nesnelere her yönden uyguladığı basınç olarak tanımlanmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Yerçekiminin etkisiyle dünyayı çepe çevre saran gaz ve buhar tabakasınaatmosfer denir. Atmosferi oluşturan gazlar genellikle gezegenin iç katmanlarından yanardağ etkinliğiyle ortaya çıktığı gibi gezegenin tarihi boyunca dünya dışı kaynaklardan da beslenmiştir.

Atmosferdeki gazların % 78′ini azot % 21′ini ise oksijen oluşturur. Kalan %1′lik bölümü ise karbondioksit, neon, helyum, kripton, ksenon, hidrojen gibi gazlar oluşturmaktadır.

Atmosferde bulunan bu gazlar üç grupta incelenebilir ;

Atmosferde devamlı bulunan ve çoğunlukla miktarları değişmeyen gazlar (azot,oksijen ve diğer asal gazlar).

Atmosferde devamlı bulunan ve miktarları azalıp çoğalan gazlar (karbondioksit, su buharı, ozon).

Atmosferde her zaman bulunmayan gazlar (kirleticiler).

yeryüzündeki canlılar için koruyucu bir perde görevindedir. Gündüz güneşin sıcağını, gece de uzayın soğuğunu önleyerek yeryüzündeki sıcaklığın dengelenmesini sağlar.Sponsorlu Bağlantılar

"Kısaca Atmosfer Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,