Kış ve Karlı Havada Araba İçin Nasıl Tedbir Almalı

Kış aylarında özellikle karlı havalarda önleminizi almadan yola çıktığınız takdirde kazaya adeta davetiye çıkarmış olursunuz. Soğuk hava, motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırır. Kış aylarında oluşan Kar ve buzlanma, arabanızı çekişten düşürür. Yollarda oluşan çukurlar, lastik ve tekerlerinize büyük zararlar verir. Bu aylarda yollara atılan tuz, aracınızın paslanmasına neden olur ve boyanızı zedeler. Yola çımadan önce;
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Lastik hava basıncını kontrol etmeden yola çıkmayın; Kış aylarında hava soğuk olduğundan lastiğin içindeki hava basıncı düşer. Çünkü havanın kendisi de gazdır. Bu nedenle hava soğukta daha az alan kaplar daralır. Havalar ısındığında ise gaz genleşeceğinden lastik genişler.

Aracınızın motor yağını değiştirin ve yoğunluğunu mutlaka ayarlayın, yoğunluk yağın incelik veya kalınlık durumudur. Motor yağları farklı yoğunluk ayarında satılır. Kış geldiğinde dışarıdaki ısı düşer. Gecenin tüm soğuğundan sonra motorun içindeki yağ işlerliğinden biraz kayba uğrar. Kış aylarında motorun içindeki yağı incesiyle değiştirin ince yağ, soğuk olduğu zaman bile motor için uygundur.

Aracınızın kayış ve hortumları kontrol etmelisiniz. Son yıllarda piyasaya çıkan araçların kayış ve hortumlar uzun ömürlüdür. Ancak kış nedeni ile yıpranmış olabilir.

Aracınızın sileceklerini ve silecek suyunu kontrol edin, toz, kar, yağmur ve tuzun ön camı kaplaması ve gün ışığını azaltması sebebiyle görüş kabiliyeti, özellikle kış aylarında çok önem kazanır. Özellikle çamur veya çamurlu suyun aracınızın camına sıçraması durumunda imdadınıza yetişiyor.

Akünüzü kontrol edin, Çok soğuk havalar akünün performansını yarı yarıya düşürmektedir. Eğer kullandığınız akü üç yıldan daha fazla bir süre olduysa akünüzün kutup başlarındaki oksitlenmeyi kontrol edin.

Antifriz karışımını mutlaka kontrol edin, aracınızın radyatöründeki antifriz ve su karışımının ideal ölçüsü her birinin eşit ölçüde olmasıdır. Eğer bu karışımdaki ölçü değişirse, sıcak veya soğuk koşullardaki aracın performansı da aynı ölçüde etkilenecektir.

Özellikle karlı ve buzlu zamanlarda kar lastiği kullanın, Lastikleriniz yıpranmışlarsa, kaygan yollardaki kullanımlarda fren, hızlanma ve kontrolde sorun yaşarsınız. Aracınızın konrol kaybı kaza yapma olasılığınızın yüksek olması anlamına gelir. Kış lastikleri, kar ve buzlanmalarda kontrolünüzü artırır.

Aracınızda bulundurmanız gereken önemli araç gereçler arasında, olmazsa olmazlardan ilk yardım çantası ve el feneri, akü şarj kablosu, alet kutusu ve kar zinciri, battaniye, eldiven, bez parçası, kağıt havlu, takoz, kar için fırça, buz kazıyıcısı, kar küreği, ekstra yıkama suyuSponsorlu Bağlantılar

"Kış ve Karlı Havada Araba İçin Nasıl Tedbir Almalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,