Kırklareli’de Gezilecek Yerler

’de gidilmesi gereken yerler, ’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Kırklarelide gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Marmara Bölgesi’nde yer alır ve Trakya olarak adlandırılan yakasındadır. Trakya bölgesinde yer alan şehir adını bölgeye gelen Traklardan adını alır. Bir sınır şehri olan zengin bir kültürel zenginliğe sahiptir. Doğal zenginlikleri ile de dikkat çeken ’nin ilçeleri ise Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar ve Vize’dir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’de Gezilmesi Gereken Yerler

Elde edilen bulgulardan şehrin tarihinin milattan önce 6000’li yıllara dayandığı anlaşılmaktadır. Kırklareli, farklı dönemlerde Biritanya Krallığı, Persler, Makedonyalılar, Galatlar, Troklar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı’nın egemenliğine girmiştir. Birçok döneme şahit olan şehir, kıyı ve kültür turizminde öncü illerimizdendir. Kırklareli aynı zamanda Batı trakya’da sınır kentimizdir.

Şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede olan Babaeski’de Alpullu Köprüsü ve Babaeski Köprüsü, Lüleburgaz’da ise Sokullu Mehmet Paşa Şadırvanı, Lüleburgaz Köprüsü dikkat çeken eserlerdendir.

Demirköy, Kırklareli’ne yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Bölgede İstanbul’un fethi sırasında yapılan dev topların üretim yeri bulunmaktadır ve 15. yüzyıldan kalma bir eserdir.
Sınırların da eski dönemlere ait birçok yaşam alanı olan Kofçaz yine Kırklareli’nin sınırları içerisindedir.

Doğu Trakya’da tümülüslerin en fazla rastlandığı yer olan Vize ilçesinde iki höyük ve de Romalılara ait tiyatro vardır.

Kırklareli’nin en gözde tarihi eseri diyebileceğimiz Hızır Bey Külliyesi 1303 yılında inşaa edilmiştir. 16. yüzyılda camiye dönüştürülen Küçük Ayasofya Kilisesi, Vize ilçesinde surlar içindedir. Yine Vize ilçesi sınırlarında kayaların oyulmayı ile yapılmış Mağara Manastrı vardır.

İlde doksan iki adet tümülüs bulunmaktadır.Kırklareli Kapaklı Kaya Mezarları’nı da sınırları içine almaktadır. Şehirde eski dönemlere ait görebileceğiniz eserler arasında dikilitaşlarda vardır.

Doğal güzellikleri ile göz dolduran Kıyıköy derelerinde balık avlama olanaklarının yanı sıra kayıklarla gezilerde sağlanmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kırklareli’de Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,