Kendine Zarar Vermenin Nedenleri Nelerdir

İnsan kendine neden zarar verir, Kendine zarar verme davranışı isteyerek ya da amaçlı olarak yapılan, çoğu zaman tekrarlayan ve kişinin bir intihar kastı taşımadan yapmakta olduğu ve kendisine zarar vermek ile sonuçlanan ölümcül olmayan davranışları temsil etmektedir. Sınıflandırılmasında direkt olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar direkt olanlar ve indirekt olanlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Direkt olanlar kişinin doğrudan direkt olarak kendini kendi bedenine zarar vermesi misal olarak vurması, kesmesi, yakması gibidir. Dolaylı olanlar ise tehlikeli araç kullanmak, yüksek miktarda alkollü araç kullanmak, sigara içmek gibi benzeri bir takım davranışlardır. Direkt olarak kendine zarar verme başlıklarını da kendi içerisinde dört gruba ayırmak olanak dahilindedir.

Bunlardan ilki tipik kendine zarar verme alışkanlıkları içerisinde dudak ısırma, kafayı vurma, kendini vurma gibi durumlar normal bir insanında öfkeli halinde yapabileceği zarar verme davranışlarıdır ve çoğu zaman tekrarlayıcı olmayan davranışlardır. Bunun yanında psikotik kendine zarar verme davranışları olduğu gibi bunlar ağır hastalıklar doğurmaktadır. Misal olarak organ kesmek, göz çıkarmak gibi davranışlarda bulunulmaktadır.

Komposif kendine zarar verme davranışları olabilmektedir. Bunlar daha çok tırnak yeme, saç yolma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ve asıl ağırlıklı olarak kendine zarar verme davranışlarının büyük bir gövdesini oluşturan dürtüsel kendine zarar verme davranışlarıdır. Dürtüsel kendine zarar verme davranışı daha ağırlıklı olarak görmektedir. Buradaki kişi kendini yakma, kesme gibi eylemlerde bulunur ve daha çok kişilik bozukluğu olan insanlarda ortaya çıkmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kendine Zarar Vermenin Nedenleri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,