Kemankeşlik Nedir Kısaca

Kemankeş, geçmişteki okçulara verilen bir addır. Ok, savaşçı bir kabile olan Türkler için en büyük silahlardan biridir. Aynı zamanda okçuluk barış zamanı da yapılan önemli sporlar arasındaydı. Türk boyları dünyanın dört bir yanına dağılırken ok ve yayı da beraberlerinde götürürdü. Osmanoğulları da fethettikleri her diyarda bir Okmeydanı inşa ederlerdi. Fetihten sonra İstanbul’da da bir Okmeydanı kuruldu.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

II. Bayezid döneminde buraya bir de okçular tekkesi yapıldı. Tekkede toplantı ve idman salonlarının yanı sıra hocalar için özel daireler, kemankeş denilen okçulara ücretsiz yemek dağıtan bir aşevi vardı. Ancak Okmeydanı’nda ok savurmak için okçu lisansı sayılan “kabze” alınması şarttı. Bunun için 900 gez (596 m) mesafeye ok düşürmek gerekiyordu.

Tesis, Hıdırellez zamanında yani 6 Mayıs’ta açılır, Kasım’da (Ruz-ı Kasım) kapanırdı. Atışlar ve müsabakalar Pazartesi ve Perşembe günleri yapılıyordu. Böylece 48 gün resmi müsabakalar ve çalışmalar için ayrılmış olur. Hatta bu sürede kuş uçurtulması Sultan Fermanı ile yasaklanmıştır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kemankeşlik Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,