Kelebek Etkisi Nedir Kısaca

, Kısaca, Singapur’da kanat çırpan bir kelebek Kuzey Carolina’da fırtınaya neden olabilir mi? Kelebek etkisi deyimi küçük aksiyonların zincirleme olarak büyük sonuçlara yol açabileceğini örneklemek için kullanılır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kelebek-Etkisi

Kelebek Etkisine Bir Örnek

Adam dükkana girer ve tezgahtarla göz göze gelir. Tadilatta pantolonum vardı, Onu alacaktım der. Tezgahtar tadilat bölümüne gider döner ve maalesef pantolonun henüz hazır olmadığını iletir. Adam kızmıştır, sesini yükselterek pantolonu almadan gitmeyeceğini ve kendisine söz verilmiş olduğunu adeta haykırır.

Tezgahtar müsaade isteyip hemen tekrar tadilat bölümüne gider ve birazdan 5 dakika içinde pantolonun teslimini sağlayacağı haberiyle döner. Müşteri sakinleşmiştir. Hatta kendisini tezgahtara borçlu hissetmiştir. Beklerken tezgahtar onu tadilattaki pantolonuyla uyumlu olabilecek casual ceketlerin olduğu bölüme götürür. Adam 500 dolarlık bir ceket beğenmiştir. Ayrıca 55 dolarlık ona uygun bir kravat ve 200 dolarlık bir güneş gözlüğünü de.

Ufacık bir kelebeğin kanat çırpması, tezgahtarın tekrar tadilat bölümüne giderek sorunu çözmesi 5 dolarlık tadilat ücretinin üzerine toplam 755 dolarlık yeni bir satış yaratmıştır. Ertesi gün mağaza yöneticisi stoklardan 755 dolarlık bir satış yapıldığını gördüğünde böbürlenir ama satış aslında küçük kelebeğin kanat çırpmasının sayesindedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kelebek Etkisi Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , ,