Kefir Nedir Faydaları Nelerdir

özel bir maya mantarıyla keçi veya inek sütünün mayalanmasıyla hazırlanan ekşi bir içecektir. özellikle Kafkasya bölgesinde yaşayan insanların bolca tükettikleri sütün mayalanması ile yapılan bir çeşit süt ürünüdür. Bu ürün son yıllarda ülkemizde de marketlerindeki yerini almış ancak tüketimi halen yeterli seviyelere ulaşmamıştır. Peki tam olarak nasıl elde edilmekte ve nelere iyi gelmektedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Nelere İyi Gelir

Kefir, yine kefir taneleri ile elde edilmektedir. Etilalkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada gerçekleştiği çok eski bir geçmişe sahip bir çeşit süt içeceği olan kefir görünüm itibarı ile ayrana benzemektedir ve son derece ekşi bir tada sahiptir. Kefirin içerisinde çok karışık mikrobiyolojik bir yapı bulunmaktadır. İnsanlar kendi hücrelerinin 10 katı sayıdaki (100 trilyon) faydalı bağırsak mikrobu ile ortak bir yaşam sürdürmektedir. Faydalı bağırsak mikropları (probiyotikler) çeşitli yararlarının yanında dış ortamdan gelen zehirli maddelerin kana geçmesini engelleyen koruyucu bir bağırsak tabakası oluştururlar. Bağırsaktaki sağlıklı mikrop dengesinin, zararlı mikroplar lehine değişmesi, yani bağırsaktaki mükemmel dengenin bozulması çok sayıda ivegen ve müzmin hastalığa yol açar.

Son yıllarda rafine gıdaların tüketimindeki artışa paralel olarak, turşu, kefir, boza, çeşitli salamuralar gibi geleneksel fermantasyon gıdalarının az tüketilmesi, süt ve yoğurt gibi fazla tüketilenlerin ise ekşimesin ya da kesmesin diye pastörize edilmesi ya da antibiyotik katılması vücudumuzun mükemmel probiyotik dengesini alt üst etmiştir.

Kefirin Yapılışı

Kefirin ana ham maddesi süttür. İlk olarak süt kaynatılır ve bir kap içinde ılıması beklenir daha sonra üzerinde oluşan kaymak tabaka alınır ve bir çorba kaşığı kadar kefir mayası atılır ve süt iyice karıştırılır. Tıpkı yoğurt yapımı gibidir. Kabın kapağı iyice kapatılır ve süt 20 – 25 C arasında kalacak şekilde uygun bir yerde bırakılır. Mayalanan süt süzgeçten süzülür ve süzgeç üzerinde kalan taneler tekrar maya olarak kullanılabilir. Kefir mayası (taneleri) hemen kullanılmayacaksa ağzı kapalı bir cam kavanoz içinde buzdolabında saklanır. Bazıları kefir tanelerini saklamadan önce yıkarlar. Eğer yıkama yapacaksanız kefir tanelerinin zarar görmemesi için klorsuz su kullanın. Saklanmak istendiği zaman taneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekiyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Kefir Nedir Faydaları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,