Katarakt Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

, göz merceğinin saydamlığını yitirerek ağarmasından ileri gelen ve görmeyi engelleyen rahatsızlık, perde, akbasma, aksu olarak adlandırılan en sık rastlanan göz hastalığıdır. Bu makalemizde kimlerde görülür, nasıl tedavi edilir, bu hastalıkla ilgili yeni gelişmeler nelerdir gibi konuları inceleyeceğiz. hastalığının bir çok nedeni bulunurken tam olarak ana nedeni henüz belirlenememiştir. Sigara içenler, şeker hastaları, troit hastalıkları, bazı cilt hastalıkları gibi bir çok hastalık katarakta yol açtığı gibi kullanılan ilaçlarda hastalığına neden olmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


hastalığı her yaştan bireyde görülürken özellikle 60 yaş ve üzeri kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Kataraktın en büyük belirtileri arasında görme sorunları vardır. Renkleri ayırt edememe, ışıktan rahatsız olma özellikle yansımalar nedeni ile baş ağrıları oluşmaktadır. Konstrat bozukluğu renklerin açık ve koyu hallerinde matlıklar görülür. Bazı tip hastalarında loş ışıkta çok net görürken dışarıya çıktığında yani güneş ışığında göremez.

Katarakt oluşumunda sağlıksız beslenen bireylerin sağlıklı beslenen bireylere göre yakalanma riskinin çok daha fazla olduğu görülmüştür. Yine yaşanan çevreye göre katarakt hastalığının görülme sıklığı değişmektedir. Çevre kirliliği katarakt hastalığının oluşumu üzerinde etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Diğer bir faktör ise genetik yolla diğer bireylere aktarılma durumudur. Katarakt teşhisini ancak doktor koyabilir.

:

Katarakt ameliyatı 30dk – 45dk arasında bir zaman almaktadır. Artık Katarakt ameliyatı insan eliyle değil Femtosaniye Lazer’in sahip olduğu özel görüntüleme teknikleri yardımı ile bilgisayar kontrollü olarak yapılmaktadır. Fako en gelişmiş katarakt ameliyat tekniğidir. Fako tekniğinde göz içine 2.2 mm’lik kesiden girilir. Bu derece küçük bir kesiden ancak çok deneyimli katarakt hekimleri ameliyat yapabilir. Katarakt ameliyatı sırasında özel bir sıvı olan Viscoat kullanılır. Viscoat ile doğal merceğin gözün diğer tabakalarından zarar verilmeden ayrılması sağlanır.Sponsorlu Bağlantılar

"Katarakt Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , ,