Kastamonu’da Gezilecek Yerler

’da gidilmesi gereken yerler, ’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Kastamonuda gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz ikliminin hakim olduğu şehir muhteşem doğası ile dikkat çekici bir şehirdir. Hitit İmparatorluğuna kadar giden bir tarihe sahip olan şehir doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan , büyük şehirlerden kaçmak için adeta bir huzur şehridir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’da Gezilmesi Gereken Yerler

Kastamonu eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Yapılan çalışmalarla elde edilen veriler ile yaşam başlangıcının Paleolitik Döneme dayandığını göstermektedir. Bölgeye Osmanlılardan önce Hititler, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular hakim olmuştur.

Şehir merkezine yaklaşık 30 km mesafede olan Devrekanı ilçesinde eski yaşam merkezi olan Devrekani Harabeleri ile çeşme ve camileri bulunmaktadır. 925 yılında Atatürk bölgeyi ziyaret etmiş ve Müftüoğlu Mehmet Bey Çiftliği’nde kalmıştır.

Pınarbaşı il merkezine yaklaşık 90 km mesafededir. İlçede bulunan Ilıca Köyü’ndeki Romalılardan kalma Ayazma’da hala sıcak su vardır. Ilgarin Mağarası da Pınarbaşı ilçe sınırları içindedir.

Tarih boyunca İpek Yolu üzerinde bulunan Cide merkeze yaklaşık 145 km mesafededir. Mayıs’ın ilk haftasında Şeyh Şaban-ı Veli Anma, Ekim’in ilk haftası ise panayır düzenlenen Hanönü ilçesinin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 70 kmdir. İhsangazi Kastamonu’ya yaklaşık 35 km mesafededir ve Haraçoğlu Camii ile Türbesi ilçe sınırları içerisindedir.

Bizanslılar tarafından yapıtırıldığı tahmin edilen Kastamonu Kalesi’nin alt kısmı Bizanslılara, üst tarafı Candaroğulları’na aittir. İlin en görkemli tarihi eseridir. Romalılar tarafından kurulan Pompeipolis Antik Kenti Taşköprü ilçesindedir. Türbenin ön tarafındaki taş işçiliği ile dikkat çeken İsmail Bey Külliyesi 1451 yılında inşaa edilmiştir. Deve Hanı bu külliyenin hemen arkasındadır. Hanönü ilçesindeki Gökçeağaç Hanı ilk başta kilise olarak kullanılmış daha sonra Türkler tarafından kervansaray haline getirilmiştir. Eski mimarisini yitirmemiş Kastamonu Evleri il merkezinde yer almaktadır.

Türk ve dünya çapında bilinen Kastamonu Taşköprü Sarımsağı bu bölgede yetişir. Kuru sarımsağın 2 yıl tazeliğini koruduğu bilinmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kastamonu’da Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,