Kars’ta Gezilecek Yerler

’ta gidilmesi gereken yerler, ’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Karsta gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır ve Türkiye’nin sınır şehridir. Bulunduğu konum gereği pek çok medeniyetten etkilenmiş ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yontma taş devrine kadar uzanan tarihi bulunan şehirde pek çok tarihi eser bulunuyor. Şehir aynı zamanda başlıca kış Turizm merkezlerinden bir tanesidir. ilinin ilçeleri şu şekildedir: Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz’dur.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Kars tarihi Cilalı Taş dönemine milattan önce 9000li yıllara kadar gittiği tahmin edilmektedir. Dönem dönem Hurriler, Bizanslılar, Urartular’ın hakimiyetine girmiş, 1064 yıllında Alparslan’ın fethi ile Türklere Anadolu’nun yolu açılmıştır. Yavuz Sultan Selim 1514 yıllında Kars’ı Osmanlı topraklarına katmıştır.

Ülkenin en doğusundaki illerden biri olan Kars’ın yeryüzü şekillerinin de etkisi ile sanayii alanında gelişememiş olsa da Turizm açısından gelişme göstermiştir. Özellikle kış turizmi bakımından ön plana çıkmış olmasına rağmen tarihi açıdan da önemlidir; Yontma Taş Dönemi’nden beri yerleşimin olduğu bilinmektedir. İlde tarihi değerler çok fazladır.

Kars merkeze yaklaşık 42 km mesafede bulunan Digor’da Dede Korkut’un da yaşadığı tahmin edilmektedir. Orta Çağ’dan kalma kiliselerin bulunduğu kentte, Beş Müzesi ve Karabağ civarındaki Karabağ Müzesi bulunmaktadır.

Kağızman, il merkezine yaklaşık 75 km mesafededir ve doğal güzellikleri ile göz doldurmaktadır. Bu güzellikleri Kağızman – Tuzluca yolu boyunca izleyebilirsiniz. Keçivan Kalesi, Çengim Kalesi ve de Köroğlu Kalesi Kağızman sınırları içerisinde yer almaktadır.

Susuz Şelasi il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktaki Susuz ilçesindedir. Susuz Kaplıları’nın romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bölgenin en yüksek yaylalarının bulunduğu Selim ilçesi de Kars’tadır.

Türkiye’nin Kış Sporları bakımından önemli merkezlerinden biri olan 2900 metre yükseklikte Sarıkamış’ta bulunmaktadır.

Ani Harabeleri şehir merkezine yaklaşık 50 km mesafedir. M.Ö 350li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Ani Harabeleri’nin olduğu bölgede bulunan Selçuk Sarayı epeyi görkemlidir. Kars Kalesi il merkezinde yer almaktadır. Timur tarafından yıkılan kale 1579 yılında tekrar inşaa edilmiştir. Kale civarında olan Beybelbeyi Sarayı Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 970’li yıllarda yapılıan kuzey surlarına, 990 yılarda yapılan doğu surları eklenmiştir. 12. yüzyılda Selçuklular tarafından hastane olarak kullanılmış Ejderha Kulesi en eski hastanelerdendir. Selçukluların kurdukları ilk cami olan Menuçehr Camisi ve Evliya Camisi Kars’ta yer almaktadır. 3. Murat tarafından yaptırılan Taşköprü’nün sağında İlbeyoğlu Hamamı, solunda ise Mazlumağa Hamamı yer alamktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Kars’ta Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,