Karpal tünel Sendromu Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

bileklerde görülür. , bilek düzeyinde bulunan median sinirin geçtiği bir kanaldır. Boyun bölgesinden çıkan daha sonra bileğe kadar uzanan median siniri eldeki birçok kasın uyarılmasını sağlıyor. İşte bu kanal boyunca median sinir çeşitli nedenlerden dolayı el bileğinde basıya uğrarsa, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen ‘’ Sendromu ortaya çıkıyor. Günümüzde eğitim süresinin uzun olması daha sonra insanların masa başlarında, ofis ortamları, bilgisayar gibi bileği sürekli olarak yanlış şekilde basınç altında tutmak Sendromuna neden olmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


daha çok el ve bilekte görülüyor. Bu sendrom sonrası el bilek bölgesindeki ağrılar gece uykudan bile uyandıracak kadar şiddetli olabiliyor. Parmaklarda uyuşma ve hissizlik sinir sıkışmasının bir diğer tipik belirtisini oluşturuyor.

Sendromu en sık, bilgisayar-daktilo kullananlar, müzisyenler, marangozlar, kaya matkabı operatörleri, fabrika işçileri, dikiş işleri ile uğraşanlar, tenis oyuncuları ve hamilelik, romatizma, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, bilek kazası, tümörler ve enfeksiyon gibi bazı hastalık ve durumlar nedeniyle oluşabiliyor.

Mouse kullanırken bilekler yine uzun süre masanın kenarında tutulursa sinire doğrudan bası oluşturarak hastalığı tetikleyebiliyor.

Sık sık el hareketlerini zorlayacak şekilde hareket etmek de hastalığın gelişmesine yol açabiliyor. Örneğin her gün temizlik yapmayı alışkanlık haline getiren ev hanımlarının sık sık temizlik bezini sıkmaları bilekte fazla yük oluşturuyor ve sinir sıkışmasına zemin oluşturacak yapı değişikliklerine neden olabiliyor.

İlerleyen yaşla birlikte kanalın içinde yer alan yapılarda oluşan kireçlenme veya yağ dokusuna ait çeşitli rahatsızlıklar sinirleri sıkıştırabiliyor.

Karpal tünel Sendromundan Korunmak için;

Klavye ve Mouse kullanırken bileklerinizi uzun süre bükülü tutmayın,

Mouse kullanırken bileğinizi uzun süre basıya neden olacak şekilde masanın kenarında tutmayın,

Dirseğinizi veya ellerinizi yoracak şekilde sık sık ağır yük kaldırmayın. Elinizle çok fazla yük taşımayın.

Bağ, eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli olarak spor yapın.

Uzun süre hareketsiz kalmak bazı yapı değişikliklerine neden olarak sinirleri sıkıştırabiliyor. Bu nedenle hareketli bir yaşamı benimseyin.

Kanalın geçtiği yerde oluşan yağlar, zamanla kireçlenme ile sinirlerde bası oluşturabildiği için ideal kiloda kalmaya özen gösterin.Sponsorlu Bağlantılar

"Karpal tünel Sendromu Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , ,