Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nedir Kısaca

gazı 0,97 yoğunluğunda, renksiz, kokusuz, zehirleyici bir gazdır. Bol miktarda ısı açığa çıkararak mavi bir alevle yanar ve hava ile birleşerek birçok uygulama alanı olan patlayıcı bir karışım oluşturur. Kısaca kimyasal ifadesi CO olan bu madde kana anında karışıyor ve çok kısa bir sürede insanı zehirliyor. Soluduğunuz anda akciğerdeki oksijeni emen ve dokular aracılığı ile alyuvarlardaki hemoglobin molekülüne bağlanır. Yapısında karbon bulunan bileşiklerin tam yanmaması sonucu ortaya çıkan gazı çok kuvvetli bir zehirdir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

 Zehirlemesi

Karbondioksit gazı ortam iyi havalandırılmadığı taktirde ortamda bulunan nitrojen gazı ile birlikte yüksek yoğunluğa ulaşır ve solunum yoluyla doğrudan kana geçer. kanın asiditesini bozar, boğulmaya ve zehirleyici etkiyle maruz kalan kişinin kurtulması çok zordur.

Karbonmonoksit Zehirlenmesinde Ne Yapmalı

Karbonmonoksit gazına maruz kalan kişiye derhal oksijen verilmelidir. Eğer ortam uygun değilse açık havaya çıkartılmalı yada ortam havalandırılmalıdır. Kişinin üstü örtülmeli böylece vücut ısısı korunmalıdır. Acil yardım çağrılmalıdır, tıbbi yardım gelene kadar hava yolunu tıkayan bir şeyler varsa temizlenmelidir. Zehirlenme tablosunda baş ağrısı, görme bozuklukları, nefes darlığı, bulantı, yorgunluk ve uyku hali, zihin bulanıklığı ve ağır zehirlenmelerde koma görülebilir. Erken ve etkin tedavi edilmeyenlerde kalıcı beyin hasarı meydana gelin. Bir sağlık merkezinde oksijen ve diğer solunum gazları verilerek tedavi sağlanır.Sponsorlu Bağlantılar

"Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,