Karabük’te Gezilecek Yerler

’te gidilmesi gereken yerler, ’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Karabükte gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehirde Karadeniz iklimi hakimdir ve şehrin çok büyük bir kısmı ormanlarla kaplıdır. Türkiye’de en büyük orman alanı bu şehirdedir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra ilk Tunç Devri M.Ö. 2500’lü yıllara kadar yaşam olan şehirde zengin bir tarihte bulunuyor. Şehir Tarihi Safranbolu evleri ve antik kentleri ile bir Turizm cennetidir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’te Gezilmesi Gereken Yerler

Karabük tarihi ilk çağa kadar gitmektedir. Cumhuriyet ile beraber var olan Karabük bir çok esere ev sahipliği yapmaktadır. Sanayileşme yolunda ilk adım Atatürk’ün isteği üzerine Karabük’te atılmıştır ve ilk demir çelik fabrikası Karabük’te kurulmuştur.

Yenice ilçesi şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Yerleşim ve yaşam Selçuklular ile başlamıştır. İlçenin diğer öne çıkan alanı Yenice Ormanlarıdır. Bu ormalarda tarihi boylarda ve kalınlıklarda çeşitli ağaç türleri bulunmaktadır. Ormanların bazıları Tabiat Alanı ilan edilmiştir.
Dört medeniyeti içinde barındırmış ve Antik Kentlerin kalıntılarının bulunduğu Eskipazar ileçsi ise Karabük’e yaklaşık 35 km mesafededir. İlçede ayrıca Hitit zamanından kalma tümülüs ve epeyi kaya mezarı vardır. Asar Kalesi’de Eskipazar’dadır.
Mimarisi ile göz dolduran Eski Türk Evlerini sınırları içine alan Safranbolu Unesco’nun Dünya Miras Listesi’ndedir. Bunu sağlayan ise Safranbolu’nun bin iki yüzden fazla tarihi ve kültürel eseri meraklıları ile buluşturmasıdır. Safranbolu, kent olarak en iyi korunan yerlerdin birisidir. İki binden fazla Safranbolu Evi mevcuttur.

Şehrin merkezinde çarşıda bulunan Cinci Hanı görkemli bir yapıttır. Han olarak şehirde; Pamukçu Hanı, Tuzcu Hanı ve Katırcı Hanı yer almaktadır.

Karabük’te bir çok hamam vardır; Bizanslılar zamanından kaldığı bilinen Eski Hamam, Cinci Hanının bulunduğu yerdeki Cinci Hamamı, 1850li yıllarda yaptırıldığı tahmin edilen ve Safranbolu’da bulunan Yazıköy Hamamı ve de Osmanlı zamanından kaldığı bilinen Bulak Hamamı.

Safranbolu’daki bulunan Konarı Köyüne yakın Eflani Çayı üzerindeki Taş Köprü’nün inşa tarihi bilinmemektedir. Yine Safranbolu’da bulunan Tokatlı Köprüsü’nün ise XVIII. yy da yapıldığı tahmin edilmektedir.

Köprülü Mehmet Paşa Cami, Hidayetullah Cami, Taş Minare Cami, Eflani İlçesi Küre-i Hadit Cami, Dağdelen Cami, İzzet Mehmet Paşa Cami, Akçasu Cami, Ulu Cami (Eski St. Stefanos Kilisesi), Gazi Süleymen Paşa Cami bilinen ünlü camilerindendir.

Türkiye’nin dördüncü en uzun mağarası Karabük’te yer alan Bulak Mağarasıdır. Uzunluğu 6 km geçmektedir. İçindeki gölet ve nehirlerle dikkat çekmektedir. Ayrıca, Safranbolu’da Hızar Mağarası bulunmaktadır.

Müzeleri arasında ise, Karabük Kardemir Demir Çelik Müzesi, Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi, Kaymakamlar Müzesi’ni sayabiliriz.Sponsorlu Bağlantılar

"Karabük’te Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,