Kanserde Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

, Bir organ veya dokudaki hücrelerin kontrolsüz olarak bölünüp çoğalmasına bağlı olarak yakın dokulara yayılmasıyla veya uzak dokulara sıçramasıyla beliren hastalıktır. Halk arasında amansız hastalık, incitmebeni, dokunmabana gibi isimleri de vardır. Ülkemizde çok yaygın olarak görülen bu hastalık çok kısa bir zaman sonra çok daha fazla görüleceği tahmin edilmektedir. Yani yıllara göre kansere yakalanma riski artmaktadır. Tıbbi teknoloji ve yeni tedavi yöntemlerinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte, kanserle ilgili iyi haberlerin yanı sıra birçok doğru bilinen yanlış bilgi de halk arasında yaygınlaşmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Pozitif düşünceyle kanseri yenmek mümkün: pozitif düşünce yalnızca hastalığında değil hemen hemen bir çok hastalıkta olumlu bir katkısı vardır. Ancak tek başına kesinlikle yeterli değildir. Tedaviye büyük bir katkısı vardır.

Kanser Bulaşıcıdır: bulaşıcı değildir. Kanserli hastalara dokunmak, onlarla iletişime geçmek, yakınında bulunmak kansere yakalanma açısından riske atmaz. Ço nadir durumlarda kanserli hastalara virüsler neden olmaktadır.

Saç Boyası, Deodorant, Parfüm gibi ürünler kanser yapar: Her türlü toksik maddenin vücudumuzdaki hücreler ve DNA’ları üzerinde etkisi vardır. Toksik maddelerden hertürlü kaçınmalısınız. Kozmetik ürünlerinin kanser gelişmesiyle doğrudan bir ilişkisi tespit edilmemiştir.

Kanser olduğu hastaya söylenmemeli: Hasta yakınlarının, “morali bozulur, daha kötü olur” inancıyla hastadan hastalığını saklaması yanlıştır. Tedavi yöntemleri hasta ile paylaşılmalı ve yapılacaklar için rızası alınmalıdır.

Kanserde cerrahi işlemler hastalığın yayılımını artırır: Bu da son derece yersiz bir inanıştır. Birçok kanser türünde en etkin tedavi, cerrahi tedavidir. Hastalıklı organın ya da tümörün çıkarılması, hastanın çok daha uzun süre yaşamasını ve hastalığın geri gelme riskinin anlamlı olarak azalmasını sağlıyor.

Bir kere kanser olduktan sonra işe dönmek oldukça zordur: Yanlış bir inanıştır. Artık birçok kanser hastası, tedavi tamamlandıktan sonra yaşıtları kadar yaşam şansına sahip oluyor. Örneğin meme kanserinde, özellikle erken evrede yakalanan hastalarda tedavi tamamlandıktan sonra hastalığın yeniden ortaya çıkma olasılığı son derece düşüktür. Tiroid kanseri, deri kanseri kanserlerde tam şifa sunmak mümkündür. Hedef, hastaların tedavi sonrası normal yaşamına dönmeleridir.

Erkekler meme kanseri olmaz: Bu da yanlış bir inanıştır. Her 100 meme kanseri hastasından birisi erkektir. Özellikle ailelerinde kalıtsal meme kanseri olan erkeklerde meme kanseri daha sık görülür. Bu nedenle erkekler de memelerinde bir kitle fark ederlerse zaman kaybetmeden bir hekime müracaat etmeliler.

Kanser hastası olan Anne-Baba’nın çocuğu da kanser olur: bu bilgi genele bakıldığında yanlıştır. Ancak bazı kanser vakaları kalıtsal olarak anne veya babadan çocuğa geçebilmektedir. Doğrudan geçmese de kanser hastalığına yakalanmaya yatkın olabilmektedir.

Biyopsi yapmak kanserin yayılımını hızlandırır: Biyopsiler, hastalığın tanısını koymak ve tedavisini planlamak için olmazsa olmaz girişimlerdir. Hastalarda zaman zaman biyopsi yapıldığında hastalığın sıçradığı, kötüleştiği ya da dağıldığına ilişkin korkular ortaya çıksa da bu korkuları destekleyen bilimsel çalışmalar bulunmuyor.

Kronik kabızlık çekenler kolon kanseri olur: Bu da yalnızca bir söylentidir. Kabızlık ile kolon kanseri veya rektum kanseri arasında herhangi bir neden-sonuç ilişkisi olduğunu gösteren bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Bununla birlikte, barsak alışkanlıklarının, kişisel düzenin nedensiz bir şekilde değişmesi bir kalın barsak belirtisi olabilir ve buna dikkat edilmelidir.Sponsorlu Bağlantılar

"Kanserde Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,