Kanser Neden ve Nasıl Yayılıyor

Kanserin yayılma sebebi, , hücrelerinin nasıl çoğaldığı ve vücuda nasıl yayıldığı bulundu. İngiliz bilim adamları geçtiğimiz günlerde kanserin neden yayıldığını keşfettiklerini duyurdu. Yaptıkları buluşla tedavisinde yepyeni kapıların açılacağı duyuruldu. Ülkemiz başta olmak üzere dünyada milyonlarca insanı ilgilendiren bu buluş London Collage Üniversitesi uzmanları tarafından bulundu. Ortaya çıkartılan bu keşif ile birlikle geliştirilecek olan tedavi ile birlikte hücreleri bloke edilebilir. Yani tümörler yerinde tutulabilir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Nature Cell Biology dergisinde yayımlananar araştırmada iki tür embriyonik hücre kanserli ve sağlıklı hücreleri uyarmak için kullanıldı. Ekip önce kansere neyin sebep olduğunu anlayamadı. Buluşta kilit nokta önce kanserli hücrelerin neden kendini sağlıklı hücrelere eklemlediğini anlamaktı. Bilim insanları karşılaştırılabilir hücre türlerini kullanarak ve onların davranışlarını gözlemleyerek ne yaptıklarını taklit etti. Uzmanlar araştırma yapmak için kurbağa ve zebra balığı embriyoları kullandı. Bunların kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelere eklemlenme sürecinde güvenli olduğu çünkü vücut çevresindeki göçleri aynı yolu izliyor.

İngiltere Araştırmaları Merkezi’nden Dr. Kat Arney araştırmayı memnuniyetle karşıladıklarını ama dikkatli olunması gerektiğini tavsiye etti. Dr. Arney “Bu araştırma temel biyolojik süreci açıklamaya yardımcı olur ama spesifik kanser hücrelerinden çok kurbağa vezebra balığı embriyolarına bakılmış. Yani kanser hastalarının tedavisi için alınacak çok uzun yol var” dedi.Sponsorlu Bağlantılar

"Kanser Neden ve Nasıl Yayılıyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,