Kalp Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat sonrası, öncesi hazırlıklar nelerdir? Beslenme ve hastanede sizi neler bekliyor işte detaylar. ameliyatları Damar Cerrahisi ünitesi tarafından uygulanır. cerrahisi gibi büyük bir cerrahi müdahale geçirmenin huzursuzluğunu yaşamanız ve tedirginlikleriniz normaldir. Hastalığınız ve operasyonunuz hakkında bildikleriniz arttıkça bu hastalığın size özel olmadığını görecek ve kaygılarınız azalacaktır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Ameliyat Öncesi Diş Kontrolü

Kapak ameliyatları ve sentetik damar veya yama kullanılacak hastaların ameliyat öncesinde diş kontrolü yaptırmaları ve tedavi gerektiren, hasta dişleri varsa doktorunun tavsiyelerine göre bunu yaptırmaları gereklidir. Bu kullanılacak kapak veya sentetik yamanın, uzun süre sizin sağlığınızı sorunsuz devam ettirmesi için önemlidir.

İlaç Kullanımı Hakkında Bilgi

Bazı ilaçların ameliyat öncesinde kesilmesi gereklidir. Aspirin ile Plavix ve Ticlid gibi ilaçlar ameliyattan en az 1 hafta önce kesilmelidir. Yine pıhtılaşmayı önleyici Coumadin gibi ilaçlar da pıhtılaşma ölçümlerinize (protrombin zamanı) göre ameliyattan 4-7 gün önce kesilmelidir. Son altı ay içinde kullandığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz. İlaç kesme ve değiştirmeleri doktorunuzun bilgisi dışında yapmamalısınız. Bayan hastaların son adet tarihlerini de doktorlarına bildirmelidir.

Ameliyatı Öncesi Hazırlıkları

Ameliyattan bir gün önce aç olarak gelen ve yatış işlemleri önceden yaptırmış hastalara kan, idrar tahlilleri, EKG, solunum fonksiyon testi ve röntgen filmi gibi tetkikler yapılır. Doktorlarınız sizi yatağınızda muayene edecek sizinle görüşecek ve ameliyatınızla ilgili sorularınızı cevaplayarak sizi bilgilendireceklerdir. Ameliyat öncesi anestezi değerlendirmeniz de yatağınızda ilgili hekimlerce yapılacaktır. Ameliyat öncesinde cildinizin zedelenmeden tıraş edilmesi gereklidir.

Korner ameliyatları için boyundan ayak ucuna kadar cinsel bölge ve kollar dahil tıraş edilirken, kapak ameliyatları için boyundan dizlere kadar tıraş edilmesi yeterlidir. Damar ameliyatları için göbekten ayakuçlarına kadar tıraş edilmelidir. Bayan hastalarda servis hemşirelerinden bilgi alabilirler. Tıraş sonrası, cilt temizliğiniz için yıkanmanız gerekecektir. Duş sonrası vücudunuza pudra veya losyon sürmeyiniz.

Doktorunuz tarafından başka şekilde belirtilmediyse ameliyattan önceki akşam saat 24.00’den itibaren kesinlikle bir şey yememeniz veya içmemeniz gereklidir. Bu saate kadar bol su içmeniz faydalı olacaktır. Bağırsak temizliği için ilaç verilmesi veya lavman yapılması gerekebilir. Gece rahat uyuyabilmeniz için sakinleştirici ilaç verilecektir.

Kalp Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirir

kalp-ameliyat

Ameliyat saatiniz geldiğinde sizden varsa gözlükleriniz, takma dişleriniz ve diğer protezlerinizi, iç çamaşırlarınız ile ziynet eşyalarınızı çıkarmanız istenecektir. Size giydirilecek özel gömlekle sedyeye alınıp götürüleceksiniz. Kolunuza kimlik bilgileriniz işli olan bir bilezik takılacak olup, ameliyat zamanı önceden belirlenir ve zamanında gerçekleştirilir. Ancak ameliyat olması gereken acil hasta çıkması nedeniyle geciktirilme zorunluluğu doğarsa bu size iletilecek ve mümkün olan en kısa süre içinde yeni ameliyat zamanınız bildirilecektir. Açık kalp ameliyatları genellikle 3-6 saat sürmektedir. Sürenin uzunluğu yapılacak işleme bağlıdır ve ancak tahmin edilebilir. Hastanın ameliyathanede geçirdiği sürenin tamamı ameliyat süresi olmayıp, ameliyat öncesi ve sonrası hazırlık sürelerini de içermektedir.

Kalp Ameliyatı Sonrası

Hastalar ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınır. Anestezik ilaçların etkisi altındaki hastalar uyansalar bile başlangıçta ellerini ve ayaklarını oynatamayabilirler. Bu kısa sürede düzelecektir. Etrafınızdaki birçok cihaz ve alarm sesleriyle kendinizi alışkın olmadığınız bir ortamda hissedebilirsiniz. Sakin olmalı ve görevlilerin uyarılarına uymalısınız. Ameliyat öncesinde ilaçları vermek için damar yolları ve kateterler yerleştirilecektir. Yine uyandığınızda göğüs tüpleriniz olacaktır. Bunlar yoğun bakımdan çıkmadan önce çıkarılacaktır. Bu dönemde ağrı duymamanız için ilaçlar verilecektir. Ağrınız olursa anında hemşirelere bildirmelisiniz. Yoğun bakımda durumunuza uyun şekilde beslenmeniz ve su içmeniz sağlanacaktır.

Ameliyat öncesinde takılan sonda ile idrarınız toplanacak ve böbrek fonksiyonlarını takip etmek mümkün olacaktır. Sonda takılıyken idrarınız varmış gibi hissedebilirsiniz. Bu normaldir, bir şey yapmanız gerekmez.

Yoğun bakımda kalma süresi ortalama 12-24 saattir. Herkesin hastalığı veya iyileşme süresi ile tedaviye cevapları farklıdır. Sürekli faaliyet içerisinde olan, ışıkların yandığı ortamda zaman kavramını kaybetmeniz, ortama uyum sağlamanız zordur. Özellikle geceleri zihin bulanıklığı ve sıkıntı hissedebilirsiniz. Bu durum geçicidir özellikle de odanıza çıktıktan sonra hıza düzelecektir. Odanızda dinlendikçe, normal uyku alışkanlığınıza tekrar döndükçe halsizliğiniz kaybolacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Odanızda Yapacaklarınız Hakkında Bilgiler

İlk hareketleriniz yatak içerisinde ayaklarınızı toplayıp uzatma şekilde olacaktır. Artık sondanız olmadığı için tuvalete gitmeniz gerekecektir.

Göğüs kemiğinize yük vermemeye ve göğsünüzü germemeye dikkat etmeniz çok önemlidir. Çünkü göğüs kemiğinizi çelik teller tutmakta olup, iyileşinceye kadar korumanız gerekecektir. Bunun için özellikle ilk ayda yan tutmamanız, yatıp kalkışlarda yanınızda bulunanlardan yardım istemeniz gerekecektir.

Yatarken kalkarken iki kolunuza da eşit yük vererek doğrulup yatakta dik oturun, yavaş hareketlerle bacaklarınızı yataktan sarkıtın, birkaç dakika böylece dinlendikten sonra yataktan yavaşça kalın. Aniden yatar durumdan ayağa kalktığınızda başınız dönebilir, dengenizi kaybedebilirsiniz.

Yakın koltuk veya sandalyeye geçip birkaç dakika dinlendikten sonra ayağa kalkıp yürümeye çalışın. Ani kalkışlarda tansiyonunuzda ani düşmeler olabilir. Bunu önleme için yavaşça önce oturup yavaş yavaş ayağa kalkmanız gereklidir. Başlangıçta kısa olan yürüyüş mesafelerinizi kendinizi iyi hissettikçe giderek artıracaksınız ve hareketlendikçe iyi hissedeceksiniz. Kısa mesafe yürüyüşlerden sonra bile yorgunluk duyabilirsiniz. Bunlar zamanla düzelecektir. Yürüyüş aralarında istirahat ediniz. Yürürken dik durunuz, ağrıyı azaltmak için öne eğilmeyin, bu dengenizi sağlamanızı zorlaştıracaktır.

Ağrınız varsa hemşirenize bildiriniz. İlk günlerden sonra yastık destekli hafif yan yatabilirsiniz, ancak pozisyonunuzu sık sık değiştirin ve bu değişiklikler sırasında yatak çarşafınızın ve pijamalarınızın toplanıp vücudunuzun aynı noktasına basınç yapmasına özen gösterin, (Özellikle kilolu, yaşlı ve şeker hastalarında yatak yaralarını önlemek için) sırt kısmını kuvvetli koltuklara oturunuz, ayaklarınızı sarkıtarak oturunuz.

Ayaklarınızda şişlik oluyorsa ayaklarınızı koltuk yüksekliğinde kaldıracak şekilde altına destek koyarak uzatınız. Kalbinize dönüşüne yardımcı olması ve bacaklarınızda şişlik oluşmasını önlemek için varis çorabı kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz size uygun çorabı reçete edecektir. Çorapların aşağı doğru kayıp toplanmasına izin vermeyin. Bu bacağımızdaki toplardamardaki kan dolaşımına engel olabilir.

Gece yatarken çıkardığınız çorabınızı sabah yataktan kalmadan tekrar giyiniz ve çorap varken kaymamak için mutlaka terlikle yürüyünüz.

Varis çorabınızı ameliyattan sonra 6-8 hafta kullanmanız gerekebilir. Ameliyat sonrasında derin nefes alma egzersizleri yapmak, öksürüp balgam çıkarmaya çalışmak çabuk iyileşmeniz için önemlidir. Öksürmenizin ameliyat yerine bir zararı yoktur. Bu sayede ameliyat nedeniyle akciğerlerinizde biriken salgıları atmış olacaksınız, hava yollarınız temizlenecek, akciğerdeki hava kesecikleri açılacak buda muhtemel akciğer enfeksiyonlarını önleyecektir.

Bol su içeniz veya sıvı almanız kolay balgam çıkarmanıza ve böbrek fonksiyonlarınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ağrı ve rahatsızlık duydukları için öksürmekte zorlanan hastaların göğüslerine küçük bir yastıkla destek yaparak öksürmeye çalışmaları sağlanabilir. Bu konuda solunum fizyoterapistleri de size yardımcı olacaklarıdır. Ameliyat sonrası her hastada terleme ve ateş olabilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla bu sıkıntılar kontrol altına alınabilir ve 3-4 gün içinde tamamen geçebilir. İlk günlerde yumuşak bir bez veya süngerle vücudunuzu silebilirsiniz. Ameliyat yeriniz kuruyup kabuk bağladıktan sonra hasta yanında biri olmak şartıyla sabun veya vücut şampuanları ile ılık suda duş şeklinde banyo yapılabilir.

Kalp Ameliyatı Sonrası Beslenme

Şeker hastaları hariç, hastaların hızla iyileşmeleri için ilk 1 ayda yiyeceklerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Yüksek tansiyonu olan veya doktoru tarafından önerilen hastaların az tuzlu yemeleri gereklidir.

Küçük porsiyonlarda, sık aralıklarla ve dengeli beslenmeye özen göstermek iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Ameliyat sonrası dönemde uykusuzluk, can sıkıntısı, uykuda yüksekten düşüyormuş gibi aniden sıçrayarak uyanma, sinirlilik, tahammülsüzlük, kolay duygulanma, konsantrasyon bozukluğu olayları dışardan izleme ve algılamada zorlanma gibi şikayetleriniz olabilir. Bunlarla anestezik ilaçlara ve yaşadığınız strese bağlıdır. Çoğunlukla da 4-6 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gerekirse doktorunuz bazı ilaçlarla size yardımcı olacaktır. Odanızda ziyaret hijyenik nedenlerden dolayı kısıtlanmıştır. Hastanede kalma süreniz hastalığın seyri ve iyileşme durumuna göre 4-10 gün arasında değişmektedir. Çıkmadan önce geçici kalp pili telleri alınacak, ilaçlarınız reçete edilecek, ileriki yaşantınız konusunda bilgilendirileceksiniz. Ayrıca kontrole geleceğiniz tarih bilgilendirilecek ve kontrol sırasında yaptıracağınız tetkikler için istek formları doldurulacaktır. Çıkmadan önce ameliyat raporunuzu da içeren hasta çıkış raporunuzu (epikriz) mutlaka almalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Kalp Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,