İstanbul’un Gezilip Görülmesi Gereken Tarihi Yerleri

’un tarihinin ne kadar eskiye gittiği tam olarak bilinmektedir. yapılan kazılar tesadüfen bulunan eski kalıntılar ’un tarihinin ne kadar eski olduğunu ortaya koyuyor. 1453 yılından buyana Türklerin şehri olan şuanda en kalabalık Türk şehri olma özelliğini de sunuyor. ’un bir ucundan diğer ucuna gitmek artık çok kolay, diğer şehirlerimize nazaran ortasından deniz geçen dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan tek şehirdir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


’daki en eski insan yerleşimi, Türkiye’nin de en eski arkeolojik buluntu yerlerinden biri olan Yarımburgaz Mağarası’dır. Paleolitik Çağ’a ait buluntular veren bu mağara yaklaşık 400 bin yıl öncesinde, Orta Pleistosen’de insanlar tarafından barınak olarak kullanılmıştır. Yarımburgaz ile birlikte, Eskice Sırtı, Ağaçlı, Göksu gibi pek çok Paleolitik buluntu yeri de ’un sürekli iskanına ait izleri göstermektedir. Neolitik Çağ ile en önemli buluntu yeri, bir kamu binası tarafından tahrip edilmiş olan Fikirtepe höyüğüdür. Bu höyükte tanımlanan kültür ilk kez bu buluntu yerinde bulunmuş ve adına höyüğün adında yola çıkılarak “Fikirtepe Kültürü” denmiştir.

İstanbul’un Tarihi gezilip görülmesi gereken yerler arasında:

Galata-Pera, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Kapalı Çarşı, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, İstiklal Caddesi, Haliç, Galata Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, Taksim Meydanı, Yerebatan Sarnıcı, Beylerbeyi Sarayı, Kız Kulesi, AdalarSponsorlu Bağlantılar

"İstanbul’un Gezilip Görülmesi Gereken Tarihi Yerleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,