İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ve Hesaplanır

Ülkemizde işsizlik sorunu uzun yıllardır karşımıza çıkan büyük bir sorundur. Ancak devlet ödeyerek işsiz kalan kişilerin geçinebilmesi için bir miktarda olsa geçimlerine katkıda bulunuyor. alabilmek için bir çok prosedür bulunmaktadır. alabilmek için öncelikle son 6 aydır aynı iş yerinde çalışıyor olmanız gerekmektedir ve sigortanızın kesintisiz olarak yatırılıyor olması şarttır. alabilmek için işten ayrılma sebebinizde önemli, eğer işten atıldıysanız alamazsınız. sizin istifa etmeniz gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken şey işkur kayıt bürosuna gitmek ve için form doldurmaktır. internet üzerinden işkurun resmi web sitesinden de başvuru yapabileceğinizi unutmayınız.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


almaya başladıktan sonra eğer tekrar işe girerseniz mutlaka işkura bunu bildirmeniz gerekmektedir. belirtmediğiniz durumda ödenen işsizlik maaşlarını cezasıyla birlikte geri ödemek zorunda kalırsınız. başvurunuzun onaylandıktan sonra en yakın işkur bürosuna giderek tekrar form doldurmanız gerekmektedir. yatırılacak olan maaşın banka hesap bilgilerinizle ilgili bir form. en fazla 10 ay alınabilmektedir.10 ay alındıktan sonra maaş kesintisi olmaktadır. İşsizlik sigortası alan bireyler sağlıktan da 100 gün boyunca yararlanabiliyor. Sağlıktan yararlanmaya devam edebilmeniz için başvuru yaparak uzatabilirsiniz. alan kişilerin maaşları değişmektedir. Sigorta primi yüksek yatan daha çok, primi az yatan vatandaş ise daha az almaktadır.
İşsizlik maaşı hesaplama örneği;

İlk dört ay yatırılan maaşınızı toplayorsunuz. 1000+1000+1000+1000 =4000TL ediyor.

Günlüğünük ne kadar kazandığınızı hesaplıyorsunuz. 4000/30=33TL ediyor.

Yatırılan bu paranın % 40′ın üzerinden işsizlik maaşı alabiliyorsunuz.

Yani 33*0,40 =13TL günlük alacağınız işsizlik maaşı hesaplanıyor.

12*30=360 TL olarak aylık işsizlik maaşı alabileceksiniz.

Bu oranlar alınan maaş miktarlarına göre sadece bir örnektir. Aldığınız maaş ile sizde kendi maaşınızı hesaplayabilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ve Hesaplanır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , ,