İşkembe Sondası Nedir

ilk başlarda inek, keçi ve koyunlarda tanı amacıyla işkembe içeriğinden örnekler almaya yarayan bu sistem sindirim bozukluklarında tedavi amacı ile kullanılıyordu. Ancak daha sonradan daha fazla süt üretebilmek ve daha fazla kar edebilmek için kullanılmaya başlanmış. İnekler GDO’lu mısırlarla beslendiği için vücutlarında aşırı derecede toksik birikiyor. Bu sistem sayesinde hayvanın işkembesinde delik açıp biriken fazlalıkları alıyorlar.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Video İzle

İşkembe Sondası, işkembedeki sindirim sürecini izleyebilmek ve enzim örneği alabilmek için ameliyatla hayvanın etini kesip geniş ağızlı bir tüp yerleştiriliyor ve hayvanın kendi dokusuna zarar vermemesi için kauçuk bir conta ile kapatılıyor. Bu şekilde sindirim hızını yükselterek birim zamanda üretilen süt miktarını arttırılıyor. Bu sistem Çin’de ayılar üzerinde kullanılıyor. Hayvanların mide enzimleri ilaç üretiminde kullanıldığı için sondalanıp şişeleniyor.

iskembe-sondasi

İşkembe Sondası aslında tarım hayvanları üzerinde kullanılması yasak ancak bilimsel tanılama ve deney amacı ile beslenen hayvanlarda yasal süreç çok daha farklı işliyor. Bu nedenle hayvanların herhangi bir yasal hakkı olmuyor.Sponsorlu Bağlantılar

"İşkembe Sondası Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,