İşitme Nedir, İşitsel Araçlar Nelerdir

İşitme yada duyma, canlıların çevrelerinde oluşan sesleri organları vasıtasıyla algılayabilmesidir. Bu makalemizde nasıl meydan gelir, işitsel araçlar nelerdir, işitmek, dinlemek, dinleme ve bu konulara değineceğiz.

İşitme Nasıl Meydana gelir

Kulak, başın her iki yanında bulunan işitme organıdır. Kulağın sesi toplayarak orta kulağa göndermeye yarayan, yarım daire biçimindeki bölümü ise kulak kepçesidir. Kulak kepçesi ile toplanan ses dalgaları kulak yolundan kulak zarına gelir ve kulak zarını titreştirir. Zarın titreşimleri kulak kemikçikleri tarafından kuvvetlendirilip oval pencereye iletilir. Oval penceredeki ses titreşimleri dalız içindeki sıvı ile salyangozdaki sıvıya geçer. Ses titreşimleri salyangozdaki sıvıdan işitme duyu hücrelerine oradan da sinirlere aktarılırlar. Sinirler tarafından alınan ses beyne iletilir ve işitme sağlanmış olur. Kusursuz bir insan kulağı 20 – 20.000 Hz arasındaki sesleri işitir. İnsan sesi yaklaşık olarak 500 – 3000 Hz arasındadır. İnsan kulağı çok düşük desibeldeki sesleri duymadığı gibi çok yüksek sesleri de duymaz. Bu aslında bizim için büyük bir avantajdır. Eğer çok küçük sesleri duyabiliyor olsak bir böceğin yaşam fonksiyonlarına kadar duyabiliyor olacaktık, dünya kendi ekseni etrafında dönerken çıkardığı o büyük gürültüyü de duyabiliyor olsaydık hiç şüphesiz ki yaşam bugünkünden çok daha farklı olurdu.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

İŞİTSEL ARAÇLAR NELERDİR

İşitmek: Atmosferde oluşan ses dalgalarının kulağımız tarafından toplanmasından, beyin deki merkezlerde karakter ve anlam olarak algılanmasına kadar olan süreç olarak adlandırılır.

Dinlemek: Geniş anlamda dinleme, önceden hazırlık yaparak, söylenilenleri, okunanları, konuşulanları anlamak için dikkat kesilme ve değerlendirme yapmaktır.

Dinleme önemli ve zorunlu bir öğrenme yollarından biridir. Birikimlerimizin büyük bir bölümünü dinleme yoluyla kazanırız.

İŞİTMEK İLE DİNLEMEK ARASINDAKİ FARK

İşitmek, Ses dalgalarının kulak zarına çarpması”;

Dinlemek ise, “duyulanı anlamak ve korumak” demektir.

Örnek: Bir öğrenci, ders sırasında işittiklerini, ders sonunda anımsayamıyor sa derste anlatılanları dinlememiş olduğu sonucu çıkarılabilir.

Örnek: radyo, MP3 Çalar, ses kayıt cihazı ses ve CD’leri teyp.Sponsorlu Bağlantılar

"İşitme Nedir, İşitsel Araçlar Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,