İş Planlaması Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

İş hayatı insanın tüm hayatını şekillendiren faktörlerden belki de en önemlisidir. İş planlaması yaparken çalışma şeklinize göre tasarlamalısınız. Örneğin üretici iseniz size uygun olan model yönetici pozisyonunda olan bir kişiye uymayacaktır. İş Planını hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususları belirterek, İş Planının doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacağız. İş Planlaması, bir işin hangi ürünler kullanılarak, nerede, kimlerle, ne şekilde, hangi imkanlarla, pazarlama planıyla, organizasyon yapısıyla ve nasıl bir mali planlama ile yapılacağının hazırlanması işlemidir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Yatırımın Amacı ve Tanımı:

Yatırımın amacının belirlenmesi, Uygulama yerinin seçimi, Öngörülen organizasyon yapısının belirlenmesi ve yatırımdan beklenen sonuçlar vb.

Yatırım Bütçesi ve Finansmanı:

İşletme sermayesi ihtiyacının belirlenmesi, yatırım tutarının belirlenmesi, yatırımın finansman kaynaklarının belirlenmesi

Üretim Bilgileri:

İşletme kapasitesinin belirlenmesi, girdi ve Çıktı miktarlarının belirlenmesi, üretim miktarlarının belirlenmesi vb.

Pazarlama Kapasitesi:

Pazar araştırmasının yapılması, arz-talep durumunun belirlenmesi, rakiplerin belirlenmesi, müşterilerin belirlenmesi, satış fiyatlarının belirlenmesi, tedarikçilerin belirlenmesi, ham madde fiyatlarının belirlenmesi vb.

Üretim İş planı hazırlanırken dikkat edilecek hususlar

– sipariş tarihine göre önceliği olan müşteri listesi

– siparişin aciliyetine göre önceliği olan müşteri

– siparişlerin üretim süreci ve ne kadar süre aldığı

Yönetim iş palanı hazırlanırken dikkat edilecek hususlar

– Zamanında fatura kesimi ve müşteriye faturanın zamanında ulaştırılması çünkü alakalı ay içinde kesilen fatura bir sonraki ayın 24. gününe kadar müşterinin beyannamesinde olması gereklidir. Buna dikkat etmeyen firmalar müşterilerinin zarara uğramasına yol açar.

– amade olan üretilen ürünün müşteri ile buluşması ve eksiksiz teslim alması için müşteri ile uygun bir vakitte randevulaşarak üretilen ürünün teslimini sağlamalıdır.

– Şirket içi çalışanların motivasyonunu en üst seviyede tutulması için çeşitli organizasyon ve çalışmalar yapmak

– Şirket çalışanlarının sağlık, moral ve bir biri ile olan ilişkilerini kontrol etmek

– Tedarikçi firmalarınızdan kendi firmanız için kesilen faturaların zamanında ulaşıp ulaşmadığına dikkat edilmesi ve bunun rutin biricik tarihe bağlanması

– Rutin aptal alınan firmalardan ilgilendiğiniz firmaya ait cari hesabınızın dökümünü alarak denetim edilmesi bu sayılan maddeleri aylık biricik takvime koyarak uygulamanızda fayda vardır.Sponsorlu Bağlantılar

"İş Planlaması Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,