İNTERNET BANKACILIĞI VE GÜVENLİK

İnternet bankacılığı ülkemizde ve dünyada giderek yayılıyor. Bankaya gitmeden bilgisayarınızdan sadece birkaç tıkla işlemlerinizi halledebilir faturalarınızı yatırabilir havale ya da alışveriş yapabilirsiniz. Peki bu ne internetten bu işlemleri yapmak ne kadar güvenli tehlikeler nelerdir bu tehlikelerden nasıl korunuruz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bankanız ki paralarınız bir gecede sıfırlanabilir veya kredi kartınızın limiti doldurulabilir. İnternette korunmanın altın noktalardan biri iyi bir anti- programı iyi bir duvarı ile kendinizi casus yazılımlara karşı korumuş olursunuz ancak bu yeterli değildir. Unutmamanız gereken bir şey var ki bilgisayardaki en büyük tehlike kendinizsiniz yani dosya paylaşımına dikkat etmeniz sahte yazılımlara karşı tedbirli olmalısınız bilmediğiniz linklere tıklamamanız ve güvenliğine emin olmadığınız hiçbir dosyayı çalıştırmamanız gerekir aksi durumda ise bilgileriniz veya kredi kartı ve numaralarınız başkalarının eline çok kolay bir şekilde geçecektir.

Güvenliğiniz için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir:

Kimlik ve kişisel finansal bilgilerinizi isteyen e-postalar konusunda dikkatli olun.

Kişisel bilgilerinizin talep edildiği bu tür e-postaları kesinlikle doldurmayın.

Bankalar tarafından size verilen müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerini üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşmayın.

Banka ve ticari kurumlardan gelmiş gibi gösterilen ve sizden şifre, kullanıcı adı, müşteri numarası, kredi kartı numarası, kimlik numarası gibi bilgileri talep eden e-postalara itibar etmeyin.

Bankalar e-posta yoluyla hiç bir şekilde müşterilerin kişisel bilgilerini istememektedir.

Bankalar, e-posta yoluyla hiç bir şekilde şifre işlemleri yaptırmamaktadır.

E-postalarda bulunan linkler ile e-postalar içerisinde yönlendirildiğiniz linklere girmeyin.

Kredi kartınızı kullandığınız ya da kişisel bilgilerinizi yazdığınız bilgisayarın güvenli olmasına dikkat edin (Kullandığınız web sitesi http:// yerine https:// olmalıdır).

Phishing web sitesi sahtekarlıklarına karşı uyarılmak için bilgisayarınıza İnternet’ten uyarıcı bir web tarayıcısı yükleyebilirsiniz (http://www.earthlink.net/earthlinktoolbar İnternet’ten ücretsiz olarak yüklenebilen bir tarayıcıdır).

Düzenli olarak çevrimiçi hesaplarınızı kontrol edin, aylık kontrolü beklemeyin.

Her hesap numaranız için farklı bir şifre belirleyin.

Hesap numaranızın ve kimlik numaranızın yazılı olduğu materyalleri saklamayın, yok edin.

Banka hesabınızı, kredi kartlarınızı ve banka kartlarının ekstrelerini düzenli kontrol edin, şüpheli gördüğünüz durumlarda bankanız ile irtibata geçin.

İnternet tarayıcınızın güncel olduğunu ve tüm güvenlik ayarlarının yüklendiğini kontrol edin. Microsoft
Explorer kullanıyorsanız, Microsoft Security ana sayfasından http://www.microsoft.com/security/’den konu ile ilgili özel güvenlik ayarlarını yükleyin.

Bilgisayarınızda güncel bir virüs koruma programı olmasına dikkat edin.

() güvenliğinizi artıracaktır.

İnternet işlemlerinizi güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlardan yapmayın. Bu amaçla internet kafe gibi umuma açık yerlerdeki bilgisayarların kullanılmaması tavsiye edilir.



Sponsorlu Bağlantılar

"İNTERNET BANKACILIĞI VE GÜVENLİK" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,