İnsanlar Evlilikten Neden Korkar

Evlilikten neden kaçılır? Evlenmekten neden korkulur? Erkekler evlilikten neden korkar? Kadınlar evlilikten neden korkar? İnsanlar çift olarak yaratılmıştır derler. Bu söz hayata baktığımızda ne kadar doğru olduğunu görürüz. Çünkü insanlar er yada geç kendisine uygun birisini bulurlar ve evlenirler. Evlilik konusunda kadınlarında erkeklerinde bir çok korkusu bulunmaktadır. Çiftler üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki erkekler evlikten daha fazla endişe taşıyan taraftır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlara göre evlilik korkusunun bir çok nedeni bulunmaktadır. En önemlisi ise kişinin çevresinde ve ailesinde yaşadığı olumsuz evlilik modellerinden edindiği bilgiler doğrultusunda yaşadığı psikolojik bir bağlanma korkusudur. Farklı kültür ve farklı ailelerde yetişen kişiler karşı tarafa bağlanarak kendilerini bu zorlu kurumun içine sürüklemek istemez. Evlilikte çoğul düşünerek bu doğrultuda kararlar alması gereken bireyin yaşadığı olumsuz duygu evlilik korkusunu oluşturur.

Ailede veya yakın bir çevrede boşanmamış birileri var ise veya kişinin ailesinde anne ve babanın mutsuz ve sürekli tartışması bu soruna yol açar. Ayrıca kişinin çevresinde yaşayan evli çiftlerin kavgalarına ya da tartışmalarına şahit olması da bu korkunun artmasına sebep olabilir. Bunlara bağlı olarak boşanma fikri ve düğün, nişan gibi geleneksel uygulamaların getirdiği stres insanları evlilikten soğutuyor.

Evlenmesi Riskli Olan Kişiler

Özellikle narsist ve egoist kişilik bozukluğu olan kişilerin evliliklerinde büyük problmler yaşanmaktadır. Sosyal uyum bozukluğu ya da asosyal kişilik bozukluğu onların evlilikleri eğer eşlerden biri fedakâr değilse genellikle boşanma ile sonuçlanır. Aileler kişilik bozukluğu olan çocuklarını evlenince normale döneceğini düşünerek çocuklarını evliliğe zorlamaktadırlar. Ancak durum hiçte böyle değildir.Sponsorlu Bağlantılar

"İnsanlar Evlilikten Neden Korkar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,